Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позитивната енергия променя света! Да започнем промяната от самите нас!

В България има остър дефицит на културен капацитет на всички нива – липсват хора, способни да се справят с проблемите. Затова от най-ранна възраст децата у нас трябва да бъдат обучавани да изграждат капацитет за решаване на проблеми. Тези процеси трябва да тръгнат от семейството и да се надграждат от училището и обществото като цяло.

Това коментира социологът Мирослава Радева по повод стагнацията в българското общество и усещането, че нищо в живота ни не се променя. Радева е категорична, че негативното мислене и говорене ни блокира, стагнира ни, а промяната трябва да тръгне от всеки един от нас.

Много е важна ролята и отговорността на образователната ни система, смята Мира Радева. По думите й, като всяка бюрократична система, и образователната е фокусирана повече върху собственото си оцеляване, отколкото върху създаването на качествен продукт – отговорни млади хора, способни да се справят с проблемите си, хора, които ще променят страната, в която живеят.

Истинската работа на социолозите е да разбиват клишетата за социалната действителност. Много важно е всеки от нас е да разбере, че не е извън процесите в обществото, а ги предрешава до голяма степен с индивидуалните си действия.

Позитивната енергия променя света – убедена е Мира Радева.

За моментната снимка на българското общество с нея разговаря Антоанета Петричанска. Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50