Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въздържахме се за заема, защото не подкрепяме кабинета, а само програма

Парламентът гласува на второ четене ратификацията на новия външен дълг на страната ни от 16 млрд. лева. 

159 депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, АБВ, БДЦ и трима независими подкрепиха ратификацията. Против бяха от БСП, "Атака" и един независим депутат. 11 депутати от Патриотичния фронт се въздържаха от гласуване. 

В последния момент АБВ и ДПС промениха първоначалните си заявки, че ще гласуват "против" и подкрепиха ратификацията. Причината за промяната на позицията им бе, че финансовият министър Владислав Горанов пое ангажимент 4-те млрд. лева, които са предназначени за финансиране на дефицит, да не бъдат вземани, въпреки че има законова възможност за това.

Защо подкрепящите правителството депутати от ПФ решиха да се въздържат - отговорите чуйте в интервюто със съпредседателя на формацията и депутат от ПФ Валери Симеонов.

Ние останахме отговорни към своите избиратели и затова се въздържахме от решението за вземане на нов дълг. Така доказваме, че не сме част от управляващото мнозинство, на припомням - подкрепяме определена програма, а не правителството. 

Така сме подкрепяли решението на казуса КТБ, предотвратихме спирането на множество влакове, все още очакваме да се потърси отговорност и на предишните управляващи, очакваме и решение на въпроса с износа на дървесина, с казусите в енергетиката и т.н. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28