Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баба Марта бързала, мартенички вързала!

| обновено на 01.03.15 в 08:16

На 1-ви март посрещаме  Баба Марта, която е символ на пролетта и носи очакване за здраве и плодородие. Традицията произхожда от  древна езическа обредност от Балканския полуостров, свързана с всички земеделски култове към природата. Част от тези ритуали е и  завързването на усуканите бяла и червена вълнени нишки.

Червеният цвят, според народното поверие, има силата на слънцето и дава жизненост на всяко същество. Белият цвят символизира чистотата, невинността и радостта. В българските традиции бялото е и знак за красота, а червеното е цвят на жизненост, на здраве и любов, на победата, на живота и храбростта, на светлината на изгряващото и залязващото слънце. 
Традицията гласи още, че щастие и късмет носи онази мартеница, която ти е подарена. Затова всички окичват на роднините и приятелите си мартеници и досега. Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетна птица, които са символ на настъпването на пролетта.

Според легендите първата мартеница е направена от Ахинора, жената на хан Аспарух, през втората половина на седми век, 

когато Аспарух преминал Дунава и открил за българите земите около Балкана. Ахинора дълго чакала своя любим и накрая 
завързала на крачето на лястовичка пресукан бял и червен конец и пуснала птичката да предаде посланието й за здраве и любов.

Друга  легенда, адаптирана по редица народни песни, разказва за  дъщерята на Кубрат Хуба(ва)и гълъбът, пренесъл бяло-червен конец до Аспарух. 

Твърди се, че в легендата почива на  известна истина, защото има песни, пеещи за наш Цар превел ни в тези земи, и сестра му...  Идеята за птицата донесла вест от далечни роднини, обяснява напълно защо старите хора са вярвали че когато се види първият щъркел, то мартеницата трябва да се свали...

Извън българската етническа територия мартениците се срещат само в някои области на Румъния и Молдова, т.е. пак на места, където са живели или живеят по-компактни групи българи. Доколкото те не са познати на другите славяни, вероятно мартениците са наследство от прабългарите.

За традицията в Родопите на 1-ви март разказва кореспондентката ни Радостина Чернокова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Двама пострадаха при катастрофа на Околовръстното

Двама души пострадаха при катастрофа на Околовръстното шосе на Пловдив тази вечер, близо до голям хипермаркет. От полицията уточниха, че кола е предприела ляв завой, когато движещият се отзад автомобил я блъска.  При инцидента са ранени двама души, които са откарани в болница за прегледи. Движението се регулира от екип на "Пътна полиция". 

публикувано на 23.01.25 в 20:41

Делото "Дебора" започва отначало

Съдебният състав по делото „Дебора“ се оттегля и процесът ще започнe отначало .  До това се стигна след настояването на адвокатите на Георги Георгиев за отвод на целия съдебен състав с аргумента, че поне един негов член е предубеден и политически пристрастен.  Досегашният състав от магистрати начело със съдия..

обновено на 23.01.25 в 17:48

Нормализира се качеството на въздуха в Пловдив

В следобедните часове въздухът в Пловдив започва да се изчиства от фините прахови частици, ако съдим по данните от двете станции на РИОСВ. Това обаче едва ли ще свали средноденонощното замърсяване под пределно допустимата граница от 50 микрограма на кубичен метър.  След 15 часа станцията "Каменица" вече дава концентрация на фини прахови..

публикувано на 23.01.25 в 17:47

Кампания срещу пушенето на вейпове стартира РЗИ Пазарджик

Здравната инспекция в Пазарджик започна кампания срещу пушенето и употребата на новите вейп устройства сред учениците. Първата инициатива се проведе в Пещера.  Кампанията е провокирана от зачестилите случаи с  деца, приети в спешни центрове в страната след употреба на снус, вейп и други електронни устройства за пушене. В Пещера се провежда..

публикувано на 23.01.25 в 16:52

И днес в Пловдив дишаме мръсен въздух, пренаситен с ФПЧ

Днес е третият пореден ден, в който фините прахови частици във възуха на Пловдив са над нормата от 50 микрограма на кубичен метър.  Към 12 часа превишението е с 25 микрограма на станция "Каменица".  Между 9 и 10 часа там стойностите са повече от 2 пъти над нормата - 113 микрограма на кубичен метър. Над 110 микрограма на кубичен метър фин прах..

публикувано на 23.01.25 в 13:11