Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивчани са склонни да променят работата си само за друга в чужбина

Беата Папазова

Въпреки че е на опашката по доходи, българинът не е склонен на компромиси, когато му предлагат нова работа. Дори и осъзнавайки бедността си, българинът не е склонен да поема рискове свързани с професионалната му реализация. Това показват редултатите от изследване на Българската търговско-промишлена палата за мобилността на работещите у нас. По темата разговаряме с Беата Папазова – съветник по европейските въпроси  към БТПП 

Р.П. Какъв е обектът на проучването за нагласите и кои са изследваните групи – резултатите от проучването са атрактивни, но и провокират въпроси.

Беата Папазова:  Във връзка с Центровете за кариерно развитие, създадени по ОП „Развитие на човешките ресурси” част от дейността на Центъра е насочена  към лица, които се интересуват от кариерно развитие. Оказва се, че ние не сме много склонни към мобилност. Свикнали сме работата да идва при нас, а не ние – при работата. За това  има много причини – народопсихология......

Р.П. Сещам се за Мохамед и планината.....

Б. Папазова: Може би сме повече свързани с родителите, трудно е при преместване в ново населено място да се решат проблеми като работа за съпруга и съпругата, училище за децата.... В много страни в Западна Европа ив САЩ мобилността е нещо естествено, може би там проблемите – битовите  са по-добре решени...

Р.П. Може би има и нещо хубаво – българинът е отговорен към семейството си...

Б.Папазова: ...или сме емоционално свързани, не сме свикнали в юношеска възраст да се отделяме от семейството.

Р.П.  Даваме ли си сметка, дали професионалният  ни статус и професията ни дават възможност за кариерно развитие или това отива на заден план?

Б. Папазова: За нас е най-важно да сме наети някъде, да имаме някакви доходи за семейството, но кариерното развитие придобива значение за по-младите хора. За респондентите ни с висше образование това не е безразлично. Ето защо бихме посъветвали работодателите, когато искат да привлекат млади хора, да им предоставят и възможности за развитие....

Р.П. Какво показват данните от анализа Ви за Пловдив?

Б.Папазова: Интересно е, че желанието за промяна в професионалната област за Пловдив е сравнително високо – 53% от анкетираните заявяват, че искат да си  променят професионалната област, друго интересно е, че е твърде висок  процентът на хората, които искат да започнат работа в друга фирма. По отношение на мобилност обаче като голям град, Пловдив не стои на първо място - 13% са склонни, че искат да отидат в друг град и всички те – в чужбина. Чуйте още тук:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01