Изложба „Малкият голям формат“ се открива тази вечер в пловдивската галерия "Аспект". В експозицията участват двадесет и трима изявени художници, които показват картини до размер 30х30, без да са ограничени в тематиката.
И през тази година в галерия "Аспект" спазваме традицията в началото на първия пролетен месец да представяме колективна изложба, каза за Радио Пловдив галеристът Олга Петрова.
Нашата публика през годините имаше възможност да види различни интересни проекти като „Нещо старо, нещо ново“, „Извън стандарта“, „От реброто Адамово…“, като някои от изложбите вече имат по няколко издания. Тази година залагаме за втори път на „Малкият голям формат“, първата изложба под този надслов беше през март 2012г. и е една от най-успешните колективни изложби във вече десетгодишната история на галерията, припомня Олга Петрова
Малкият формат, поради своята достъпност като цена и възможност за лесно експониране в ограничени пространства, е доста експлоатиран и от творците и от галеристите, но това в никакъв случай не означава, че може да бъде подценяван, напротив – той е своеобразен тест за твореца, доказателство за неговото майсторство и за степента на владеене на „занаята“.
Много по-лесно за един художник е да развие идеята си върху голямо платно, даващо му свобода на действие и пространство за изразяване, докато малкото изисква друг подход – да се концентрира, да „влезе“ в картината и да успее с минимум изразни средства да постигне максимално внушение.
Именно това прави малкия формат „голям“, това е и причината някои автори да го избягват, но в интерес на истината трябва да кажа, че всички поканени от мен художници с удоволствие приеха да участват и предоставиха по няколко творби, които в по-голямата си част са рисувани специално за тази изложба. Естествено най-силно е присъствието на пловдивчани – Недко Итинов, Валери и Нели Ценови, Вихра Григорова, Георги Щърбев, Ели Станчева, Здравка Василева, Илия Желев, Лили Кючукова и Румен Нечев са автори, с които галерия "Аспект" работи активно и чиито имена не се нуждаят от специално представяне.
Пловдивската публика ще има удоволствието да види и творби на утвърдени имена от цялата страна като Валентин Асенов-Хъкала, Владо Запрянов и Владо Чукич, Нина и Иво Петрови, Иван Стратиев и Иван Христов-Грога, Николай Добрев и Цветан Лазаров; на младите и обещаващи Мария Райчева и Кирил Харалампиев, на „художника на маковете“ Хикмет Четинкая и на Неделчо Нанев, който вече не е между нас. Пъстра палитра от възрасти, стилове, теми, цветови гами и настроения; живопис, рисунка и графика съжителстват хармонично в залите на галерия "Аспект".
Второто издание на изложбата „Малкият голям формат“, което с така представените автори и произведения, е своеобразен паноптикум на съвременното българско изобразително изкуство, ще бъде на разположение на публиката от 04 до 26 март.
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.