Отмъщава ли природата, заради отношението ни към нея? Еколозите са категорични в схващането, че екстремните климатични събития са закономерно следствие от човешки грешки.
Замърсявайки околната среда, с наглед безобидни действия, изхвърляйки огромни количества отпадъци, електроника, храни, ние опасно рушим озоновия слой. В България всяка година средногодишната температура нараства в сравнение с предишната и тази тенденция е устойчива вече 14 години. И ако тя се запази, до 2080 г. нашият климат ще стане субтропичен. Средногодишната температура ще бъде по-висока с от 5 до 7 градуса, пожарите ще станат ежедневие, 80% от водата ще изчезне. Учените са категорични – промените в климата, в резултат на замърсяването на околната среда, са причина за пороите, наводненията и свлачищата. Тази теза получава още по-категорични аргументи с уточнението, че от излезлите от употреба захвърлени вещи атмосферата се замърсява с неон, азбест, живак, пластмаса, като само найлоновите торбички, които един средностатистически европеец употребява годишно, са 176. Европа си е поставила цел до 2025 г. това потребление да бъде сведено до максимум 40 торбички годишно. ЕС вече прие стратегия за „нулевите отпадъци”, т.е. най-добрият отпадък е онзи, който не се образува. Ролята на местните власти е в усилието да култивират нова екологична култура у хората. Изграждането на мрежа за нулеви отпадъци сред общините пък е задача на Асоциацията на еколозите на общините в България.АСЕКОБ С изпълнителния й директор Николай Сиджимов коментираме темата:
Р.П. Ще стигнем ли скоро до времето, когато ще бъде естествено да знаем, че най-добрият отпадък е този, който не се произвежда?
Н.Сиджимов: Абсолютно! Ако няма произведен отпадък, няма и проблем. Мисля, че много от българите вече го правят. По-важното е обаче по този начин да започнат да мислят и тези, които взимат решенията на по-високо ниво. Това е постигнато в Испания, Италия, Белгия, общините там отдавна работят по стратегията за нулевите отпадъци и те търсят начини – еко-дизейнерски да приложат решението отпадъците да бъдат рециклирани, оползотворени,да търпят преработка, а не унищожавани. Крайната цел е оползотворяване за използване на енергия.
Р.П. Ще дадете ли пример за добри практики на общини, с които имате комуникация?
Н.Сиджимов: - Община Габрово например въведе системата сух и мокър отпадък, което ще изключително ще подобри възможността отпадъците да бъдат рециклирани. Когато не замърсяваш отпадъка с хранителни продукти, ще получиш много по-ценни ресурси и много по-малко неща ще отидат за изхвърляне. В Община Добрич от много време растителните отпадъци не отиват на депо, те си имат собствена компостираща площадка. Тяхната фирма „Паркове и градини” използва този компост в оранжериите. Пловдив също имаше много добър завод, който обаче, доколкото зная, не функционира точно така, както беше замислен.........
Повече чуйте от звуковия файл:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..