В първия прием по новата Програма за развитие на селските райони не е включено финансиране за напоителни съоръжения, тъй като едва в края на юни се очаква да е готов анализът на Световната банка и тогава ще се набележат необходимите реформи в сектора. Така едва през есента земеделските производители ще могат да кандидатстват за подкрепа в хидромелиоративни дейности. Това призна в Пловдив министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
Според нея, това не е пречка за стопаните и не противоречи на обявеното за приоритет развитие на зеленчукопроизводството. Два милиарда и 300 милиона евро е финансирането за България до 2020 година по Програмата за развитие на селските райони, която ще се отвори до края на този месец – уточни министър Танева.
Над един милиард евро по тази програма са за подобряване конкурентноспособността на земеделските стопанства, подчерта Десислава Танева. Тя обаче не се ангажира с отговор ще се намали ли вносът на чужди плодове и зеленчуци в България и с какъв процент след усвояването на тези 2,3 милиарда евро по програмата.
В Аграрния университет в Пловдив земеделският министър Десислава Танева откри семинар на тема «Иновации и земеделие в Израел». Пред участниците във форума посланикът на Израел у нас Шаул Камиса Раз заяви, България има огромен потенциал, а Израел има научните технологии и може да помогне за истинска революция не само в българското земеделие, но и в икономиката като цяло.
Започва изпълнението на проекта „Реконструкця на улици и подмяна на водопроводната мрежа на с. Йоаким Груево“ в община Стамболийски. Той предвижда смяна на близо 4 километра водопровод, включително и отклоненията за противопожарни хидранти и възстановяавне на уличната настилка по трасето. Стойността на проекта е 5 милиона лева, като финансиранаето е..
Кметът Костадин Димитров направи инспекция на важни за Пловдив инфраструктурни обекти, които се изпълняват в момента. Той бе придружен от ресорния си заместник Хакъ Сакъбов, главния архитект на Община Пловдив Яна Желязкова и шефа на дирекция „Строителство и инвестиции“ Христина Плачкова. Като интензивни се определят темповете на ремонтите..
Заради огнищата на шарка по дребните преживни животни вицепремиерът Томислав Дончев свика извънредно заседание на Централния епизоотичен съвет. Към момента в България са регистрирани 97 огнища на шарка, като са засегнати над 10 000 животни. Най-голяма концентрация на заболяването има в област Пловдив, където вече са ликвидирани 70 огнища. Болестта..
Петима души от пазарджишкото село Ветрен дол са задържани за хулиганство, съпротива при задържане и причиняване на леки телесни повреди на полицейски служители. Инцидентът е от събота вечер, когато полицейски екип от Септември се отзовал на сигнал за висока музика във Ветрен дол. В една от махалите на селото билзо 40 души празнували рожден ден..
Регионалният археологически музей - Пловдив обяви нови, по – високи цени на редовните и семейни билети и безплатен вход за всички пенсионери от 1 август. От 6 на 8 лева се увеличава цената на редовния билет. Семейният става 15, вместо досегашните 10 лева. Запазва се цената от 2 лева за ученици и студенти. Експозицията е с безплатен вход за..