Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив напред към предизвикателството Европейска столица на културата!

Снимка: Искра Койчева, Радио Пловдив

Привличане на повече партньори и обезпечаването на реализацията на Пловдив – Европейска столица на културата са сред приоритетите на новия артистичен директор на фондация „Пловдив 2019”  проф. Ханс-Дитрих Шмит, който беше представен пред пловдивските медии. 

„Да си европейска столица на културата е голямо предизвикателство, но аз лично харесвам предизвикателствата”, заяви в интервю за Радио Пловдив професорът, който е преподавател по режисура и драматургия в академията на изкуствата „Фолкванг“ в Есен, Германия и отговаря за международните отношения на университета. Той познава в детайли визията, програмата и проектите, обединени от мотото „Заедно“, тъй като от 4 години работи тясно с екипа на фондацията по време на кандидатстването на Пловдив. 

Основният фокус в работата на „Фондация Пловдив 2019” за тази година е  структурирането и разграничаването на дейностите и приоритетите на организацията, заяви от своя страна вторият артистичен директор на фондацията, един от водещите изкуствоведи в страната - Светлана Куюмджиева. 

Тя допълни, че работата по проектите, заложени в концепцията на Пловдив – европейска столица на културата, ще продължи. Тук се включват втория етап на проекта „Капана”, проекта „Махала”, както и дейности и взаимодействия на организацията с читалищата в региона. 

Самият Ханс-Дитрих Шмит е един от големите специалисти в света на "Европейска столица на културата", като неговото име е сред директорите на Рур 2010, когато градът Есен включва в инициативата цялата рурска област и е една от най-успешните европейски столици. 

Именно оттогава Шмит работи в организацията „Акултос“, която консултира Пловдив и други европейски градове в процеса на кандидатстване или подготовка за Европейска столица на културата. В консултантската си дейност той си сътрудничи с проф. Оливър Шайт, който е експертът, работил с Община Пловдив за изготвянето на културната стратегия на града до 2024 г.

Очаква се на заседание на Съвета на министрите на 19 май изборът на  Пловдив и италианския град Матера за Европейски столици на културата през 2019 г да бъде утвърден официално.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Ново Железаре са по-активни от Войнягово в кметските избори

Близо 29 % е активността до обед  на изборите за кмет в карловското село Войнягово . До 12:30 часа са гласували 245 от всичките 848 жители с право на вот, сочат данните на Общинската избирателна комисия в Карлово.  Гласуването е в две секции в селото и протича нормално, без нарушения. Кандидатите за кмет са петима -  Тодор Минковски, Петър..

обновено на 20.10.24 в 17:59

В Ново Железаре и Войнягово гласуваха повече от половината избиратели

50,59% е избирателната активност към 17,30 часа в карловското село Войнягово , където се провеждат частични избори за кмет.   Гласували са  429 от имащите право на вот  848 жители на селото. До момента изборният ден протича нормално, няма регистрирани жалби и сигнали за нарушения , съобщи Ивелина Димовска , председател на Общинската..

публикувано на 20.10.24 в 17:55

Чепеларе привлича все повече туристи не само през зимата

7-процентов ръст на туристи отчита Чепеларе от началото на годината. Постъпленията от туристически данък в общината са над 400 000 лв. и са рекордно високи, съобщават от Туристическия информационен център в града. Оттам подчерават, че летният туристически сезон в Чепеларе и района е бил изключително успешен. Посетителите са предимно български..

публикувано на 20.10.24 в 17:33

20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата

По повод Световния ден за борба с остеопорозата 20-ти октомври четири общини в Пазарджишка област организираха измервания на костната плътност. Кампанията в Белово, Ракитово, Велинград и Пещера започна в началото на октомври и е по инициатива на Регионалната здравна инспекция в Пазарджик и асоциация „Жени без остеопороза“.  Измерена е костната..

обновено на 20.10.24 в 14:33

Произведеното в България поскъпва, част от чуждата продукция поевтинява

Тази есен се наблюдава ръст в цените на част от плодовете и зеленчуците родно производство. Поскъпването на българските плодове и зеленчуци е с над 20% спрямо есента на миналата година.  По – скъпи са чушките, патладжаните, марулите, рекордно и поскъпването при зелето. Българската продукция е на изчерпване и това е една от причините за..

публикувано на 20.10.24 в 14:33