Икономиката на Пловдив се развива контрастно и с незадоволителни темпове – това е един от изводите от последния анализ на финансово-икономическата ситуация в региона, представен от председателя на Съюза на икономистите в България професор Кръстьо Петков.
През настоящата година почти 2/3 от собствените приходи на пловдивската община ще отидат за погасяване на теглени заеми, са пресметнали икономистите. За сравнение преди 3 години този дял е бил 46%. През това време Варна е стопила процентите от 63 на 38, посочи Кръстю Петков.
По думите му другата основна потенциална заплаха пред Пловдив е раздутата администрация. По данни на Съюза на икономистите доходите на почти 10 000 души в Пловдив идват от общинския бюджет, а ефективността на служителите би била най-оптимална, ако броят им е с ¼ по-малък. Близо половината от местните приходи на общината пък отиват за заплати на чиновниците.
Рискът от отблъскване на инвеститори е на дневен ред за цялата страна и се поражда от неефективното правосъдие, корупцията и бюрокрацията, смятат Петков и колегите му. Конкретно за Пловдив към факторите се прибавя парадоксален недостиг на кадри на фона на многото висши училища в града. Според различни източници в региона има недостиг на около 5000 души, завършили инженерно-технически специалности.
През последните години за Пловдив растат едновременно и коефициентът на заетостта, и на безработицата, с изключение на 2014-а, когато хората без работа слабо намаляват. Икономистите обясняват явлението със застаряването на населението и ръста в броя на хората в нетрудоспособна възраст. Наблюдава се и трудова емиграция от областния град към съседните общини, където са съсредоточени индустриалните зони.
Като варианти за предотвратяване на потенциалните проблеми от Съюза на икономистите препоръчаха анализ на динамиката и структурата на общинския бюджет в годините на глобалната криза, както и създаване на икономически експертен съвет към Община Пловдив.
Според Кръстьо Петков градът трябва да попадне с проекти за милиарди евро в плана „Юнкер” на ЕК, от който на България се полагат около 30 милиарда евро. Петков смята, че българският град, с който Пловдив е най-удачно да се сравнява като икономическо развитие и постигнато качество на живота е Бургас.
Още тази вечер се възстановява движението по подлез „Модър-Царевец” и през кръстовището на улиците „Солунска” и „Хаджи Димитър”. Кръстовището беше временно затворено с оглед полагане на последния пласт плътен асфалтобетон с полимер модифициран битум. В следващите дни ще бъде положен последния слой плътен асфалтобетон на улица „Царевец” до Пещерско..
Окръжна прокуратура - Пловдив повдигна конкретни обвинения към заловените трафиканти на горива към военната база на НАТО - полигона „Ново село“ край Сливен. Обвиняеми за пране на пари са бизнесмена, организатор на измамната схема Живодар Терзиев и негов помагач. В рамките на продължаващото разследване предстои да бъдат повдигнати още..
Инженерите на Община Марица - членове на комисията, която проверява готовността на надлеза „Рогош- Трилистник“, откриха нередности изпълнението му. Пътят е асфалтиран, поставени са мантинели, осветление и отводнителни шахти, но по мнението на главния инженер Даниел Трифонов трябва да се коригират банкетите, които не са нивото на асфалта,..
31 занаятчии получиха днес майсторските си свидетелства в Пловдив в деня на Свети Спиридон. Новите майстори представят различни занаяти – медникарство, ножарство, медникарство, ножарство, гравьорство, дърворезба, грънчарство и художествено плетиво. Освен това има и 24 калфи, които след време също ще станат част от новите майстори...
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е наредил на началника на Апелативна прокуратура – Пловдив Тодор Деянов да извърши пълна проверка на делата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Тя визира анализ най-вече на производствата, включително и за тенденциозно образуване и провеждане на досъдебни..