Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свлачище руши паметника на Христо Ботев в Калофер

Свлачище заплашва и паметника на Христо Ботев в Калофер. Фугите  между стъпалата и бетона на мемориалният комплекс на Ботев  в центъра на града не са резултат от ново активиране на земна маса в края на зимата.  

Кметът Румен Стоянов  отхвърли съществуването на опасност на гражданите, но подчерта, че изграденият  върху старо свлачище мемориален паметник  се нуждае от спешна реконструкция. 

Всички стъпала на  паметника са разместени, но не съществува неоходимост от поставяне на заграждения. Стоянов обаче подчерта, че в края  на зимата проблемът става особено актуален и призова  специалисти да обследват светинята.-

Стоянов  беше скептичен, че Калофер като кметство ще получи адекватна подкрепа от община Карлово.

Междувременно от Министерството на културата са се  ангажирали да помогнат, като направят  възможно за отпускане на средства от фонд „Бедствия и аварии”  за укрепване на  паметника на Христо Ботев, подчерта кметът  на Калофер Румен Стоянов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителството и мнозинството са стабилни, въпреки противопоставянето

Когато говорим за изкуствения интелект, трябва да говорим и за естествения. Политическият интелект се сблъсква в момента с няколко предизвикателства - политически пейзаж и алтернативи.  Това заяви министър-председателят на България Росен Желязков, който се включи във форум на младежката организация на ГЕРБ. В него участва и лидерът на партията Бойко..

публикувано на 20.07.25 в 11:40

Катастрофа на АМ "Тракия" край Пловдив затрудни трафика

Освободено е движението по АМ "Тракия" край Пловдив. Временно трафикът при 104-ти километър  в посока Бургас се осъществяваше в активната лента. Причината бе катастрофа в изпреварващата лента.  Трафикът беше затруднен, а движението се регулираше от екип на Пътна полиция.

публикувано на 20.07.25 в 08:31

Борисов, Желязков и Дончев идват в Пловдив на форум на младежите на ГЕРБ

Представители на младежката организация на ГЕРБ от цялата страна се събират в Пловдив. Проявата е обявена като дискусия за фалшивите новини във времето на изкуствения интелект.  Ще участват председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Росен Желязков и вицепремиерът и зам.-председател на ГЕРБ Томислав Дончев.  Във форума ще се включат също..

публикувано на 20.07.25 в 07:13

Карлово си спомня "Страшното" преди 148 години

Навършват се 148 години от „Страшното” в Карлово.  По време на Руско-турската освободителна война 1877 -1878 г. Карлово преживява най-драматичния шестмесечен период в историята си, наричан „Страшното“. Градът и много селища в долината са разграбени, разорени и много от тях опожарени.  Над 800 карловци, сред тях интелигенцията на града: учители,..

публикувано на 20.07.25 в 07:08

Българската православна църква чества деня на Св. прор. Илия

На 20 юли се отбелязва шестата неделя след Петдесетница и се почита паметта на св. пророк Илия - Илинден.  Той  се почита от християните като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей - като един от двамата най-велики старозаветни мъже.  В деня на св. пророк Илия, пазител на хората от бедствия, се отслужва заупокойна молитва за загиналите..

публикувано на 20.07.25 в 07:04