Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредните правомощия бламират съдебната реформа

| обновено на 07.04.15 в 15:40

В продължение на 20 години прокуратурата доказа, че не работи в обществен интерес, а облагодетелства частни и корпоративни интереси и конкретно в случая КТБ и свързаните с нея  Пеевски и лобита главно в Герб и ДПС. Да се дадат извънредни правомощия в гражданския процес   на прокуратурата- прогнила от корупция и дискредитирана институция , е все едно да се даде атомна бомба на терористи. Това е част от закулисната стратегия за бламиране на съдебната реформа. Коментира   адвокат Михаил Екимджиев.

Извънредното законодателство в посока прокуратура у нас не заработи. Главният прокурор Сотир Цацаров отказа извънредните правомощия. Какво се случва?  Внесен законопроект, всичко тръгва по канален ред и точно от страна на онзи, който получава тези извънредни правомощия – отказ, бърза среща вчера при Бойко Борисов и се оказа, че вносителя Цветан Цветанов не е свършил нещата както трябва.

Михаил Екимджиев: Според мен още не се е оказало, защото на този етап ние знаем само какво е мнението, при това малко така учудващо постфактум изразено мнение на главния прокурор, че той не би желал тези правомощия, които се опитват да му вменят с новите изменения в Гражданско-процесуалния кодекс, визирани в законопроекта, внесен от Цветан Цветанов. 

Но това, че главния прокурор не иска, определено не значи, че този закон няма да стане факт. Все пак България е парламентарна република, от волята на парламента зависи дали те ще се съобразят с желанията на главния прокурор или все пак ще прокарат като закон това, което пламенно защитаваха в продължение на близо седмица, знаем как това беше в интерес на държавата, в интерес на обществото, как това целеше да предотврати разграбване на държавата както при приватизационните сделки, така и при случая КТБ, много интересно дали точно тези депутати, които разпалено обясняваха ползите от този кретенски законопроект сега ще си посипят главата с пепел и ще го оттеглят, защото ако се водим по волята на Сотир Цацаров той утре може да каже „Ми аз не искам да повдигам повече обвинения, малко много ми идва” – затова да се откажем и от обвинителната функция. 

 Така, че на този етап имаме само една нова ентропия и странични шумове в системата, но формално това, което знаем – главният прокурор не иска, Бойко Борисов е разбрал, проумял, че това е глупаво, и от тук нека да видим пък доколко парламента е независим след като водещи лидери на парламентарните групи казаха колко добър е техния замисъл. Да видим колко са независими от премиера и от главния прокурор и от техните кефове. 

Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев е във звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07