Чистият четвъртък или Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица, който бележи началото на Христовите страдания. Богослужението в този ден е посветено на три евангелски събития – Иисус Христос умива нозете на учениците Си, молитвата на Божия Син към Бог Отец в Гетсиманската градина и залавянето на Христос след предаването Му от Юда.
На днешния ден във всички епархии на Българската православна църква се служи Света Василиева литургия, по време на която се приготвя сухото свето причастие за цялата година. Патриарх Неофит ще оглави богослужението тази вечер в катедралния храм „Св. Александър Невски" в столицата. В Пловдивския митрополитски храм "Св. Марина" богослужението сутринта на Велики четвъртък ще оглави Пловдивският митрополит Николай. По древна традиция в този ден след Светата Литургия се отслужва и Велик маслосвет.
На този ден се припомня Тайната вечеря на Исус с неговите ученици, на която той ги причестил за първи път и така установил Тайнството Евхаристия (причастие). Като завещал новата заповед за любов към всички, Христос заявил на учениците си, че ще бъде предаден. След Тайната вечеря той се отправил заедно с тях към Гетсиманската градина. Там Божият Син се помолил на Своя Небесен Отец с кървави капки пот на челото, ако е възможно да Го отмине тази чаша (т. е. предстоящите страдания), но за да покаже синовното Си послушание, добавил и думите: „...но да бъде не каквото Аз искам, а каквото Ти”. Тогава и Юда с целувка предал своя Господ на стражата за уговорената цена от тридесет сребърника.
Велики четвъртък крие много символика. На този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от който е боядисването на яйцата. То се прави рано сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота преди празника.
Първото яйце винаги е червено, като символ на Христовата кръв, пролята на Кръста за спасението на цялото човечество. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството. Това яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което през цялото време е престояло в къщата - да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели.
На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденските хлябове. Те носят най-разнообразни названия из България: великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла. Обикновено се украсяват с нечетен брой червени или бели яйца и усукано около тях тесто. Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете, и на роднини.
От древни времена много култури асоциират яйцето с Вселената. Персите, например, вярвали, че Земята се е излюпила от гигантско яйце. Много народи виждали в яйцето символ на прераждането през пролетта. Яйцата са били боядисвани, декорирани и рисувани от римляни, гали, перси и китайци. След възникването на християнството то започва да се възприема като символ на раждането на човека от природата. Червените яйца са символ на Христовата мъченическа кръв.
6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици, обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата, обоснова се кметът. Припомням, че с разпореждане на Областния щаб от сряда учениците от областта минават на онлайн..
14 са дните с превишение на нормата за финни прахови частици от началото на годината до този момент в станция „Каменица“ в Пловдив, а на тази в „Тракия“ са 15. Това обяви заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Европейската норма е под 35 дни годишно с превишение на нормите. „Това е нормата, която трябва да гоним. Миналата..
Двама души са загинали, а петима са пострадали при 15 пожара, възникнали на територията на Пловдивска област от началото на годината досега. Ранените при огнените инциденти са на възраст между 55 и 72 години, а жертвите са двама самотноживеещи мъже – единият в село Кадиево, другия – в къщата на Кудоглу в центъра на Пловдив. Основната причина..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“. Всички те са от рода Паси-Калев. Това ще се случи, ако общинските съветници дадат разрешение. Предложението е минало на комисии и вероятно ще бъде вкарано за разглеждане на сесията този четвъртък. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров и заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов ще представят информация за напредъка по проекта, по който се стимулира спиране на отоплението с твърдо гориво като част от програмата за подобряване на качеството на въздуха. Припомням, че през изминалата седмица в поредица от 5 дни бе отчетено..