Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шепа почтени чиновници не могат да успеят срещу енергийните акули

Подписаните договорености, според които се намалява цената на електроенергията, произведена от американските централи- "Марица" 1 и 3 - е малка крачка в правилната посока- коментира в програмата на Радио Пловдив анализаторът Стефан Гамизов.

По думите му това е успех пред всичко на енергийния министър Теменужка Петкова.

Въпреки това Гамизов посочи, че натискът върху системата е толкова голам, интересите- толкова дългосрочни и свързващи мощни лобита, че не е възможно дъ бъде сложен пълен в системата.

По думите му - не е възможен пълен успех на малък брой почтени чиновници срещу лобита, зад които стоят цели държави и огромни пари.

В интервюто Гамизов коментира и разговорите, водени по т.нар. "Турски поток" между Сърбия, Унгария, Турция, Гърция и Македония. Според него Путин включва целия арсенал от лостове на влияние, за да заобиколи европейското законодателство и да остане на енергийния пазар тук. В този смисъл - добре е, че България не участва.

Целия разговор със Стефан Гамизов е в прикачения звуков файл.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06