Разкриването на всичко, което можем да видим, да зарадва очите ни и наистина да ни вдъхнови с познания за историята, наистина да ни направи по-просветени и Пловдив да стане още по-привлекателен като град за туристи – всичко това са очаквания, свързани с разкриването на Епископската базилика – един от големите проекти, които се очаква през тази година реално да стартират.
Това любопитство към днешна дата се засили от разчистването на дърветата около базиликата – под Католическата църква- поводът да се чуем с археолога и ръководител на обекта „Голямата базилика” Елена Кесякова.
Кога започвате работа, с какво?
Елена Кесякова: Вие правилно сте забелязали, че започват действия около епископската базилика. Още миналата година при откриването на т. н. малка базилика на бул. „Мария Луиза”, която е реставрирана и експонирана благодарение на фондация „Америка за България”, още тогава програмният директор на фондацията г-н Ленков съобщи, че са осигурени средства за консервация и реставрация и на епископската базилика, така че започва работа по консервацията и реставрацията на обекта. Разбира се, преди да започне същинската работа е необходимо да се извършат някои подготвителни мероприятия, които включват освобождаване на терена от поникнали дървета, след което ще се огради терена, в който ще се работи.
Р. П.: С нова ограда, тя на някои места е пропаднала, даже всички, които са съпричастни емоционално към темата, питат наистина какво се запазва, в каква степен съхраняваме това безценно богатство, което има Пловдив и което все още чакаме в пълния си блясък да бъде видяно.
Е. К.: Да, имайте предвид, че епископската базилика е разкрита още през 1984 – 1985 г., почти 30 г. този паметник стои и не са извършени някакви консервационни дейности, за да се минимализират щетите от климатичните промени паметникът бе покрит с един слой полиетилен и пясъчна възглавница. Сега е необходимо да се разчисти, да се разчисти и самата мозайка хубаво, след което ще започнат и самите реставрационни работи. В какво състояние ще я намерим...
Р. П.: Именно това щях да ви попитам – треперите ли какво ще се окаже под този пясъчен слой и полиетилена?
Е. К.: Да, това е вярно, че треперим. Дано да е запазена и щетите да са много малки. Но имайте предвид това, ако вие сте видели, че има дупки, че има издигнати неща – това нещо е следствие може би на факта, че епископската базилика е строена върху друг римски градеж и отдолу има и зидове, поради което цялата площ на мозаечните нива не са запазени на едно ниво, а има голямо пропадане. Така че дано мозайката да бъде запазена и минимални да бъдат щетите. Няма начин да нямаме разрушаване на мозайката, няма начин, но тя би могла да се възстанови като е на място като частите са там и консерваторите ще се погрижат и ще я оправят.
Р. П.: А кога очаквате да влезете наистина реално на терен и да започнете дейност след тази активност, която започва да кипи там?
Е. К.: След като огради теренът, за да не влизат хората и веднага влизаме ние. Влизат консерваторите, консервацията ще се извършва под ръководството на доц. Елена Кантарева, тя има опит с малката базилика и предполагам и тук ще бъде същото.
Р. П.: А след като се разкрие този пласт както казахте покрит с пясъчна възглавница и полиетилен, как ще бъде съхраняван докато траят проучвателните дейности?
Е. К.: Докато траят проучвателните дейности теренът ще бъде обграден, затова трябва да бъде ограден теренът, да няма достъп на външни лица вътре и трябва да има и охрана. Това са двете условия, които ние сме поставили и пред общината, и пред фондацията, за да започнат същинските работи.
Още за работата на археолигическия обект чуйте в звуковия файлСимволичен протест събра студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" пред сградата на община Пловдив. На проявата присъстваха само 12-13 студенти, платено обучение от няколко специалности, въпреки предварително обявеното участие на три специалности. Те обясниха, че повечето им колеги са приключили обучение, една част от тях работят и..
Регионите с най-много катастрофи са Пловдив, Варна и София. А дните, в които стават най – много пътни произшествия, са понеделник и петък, като пиковият момент е следобедът - между 16 часа и 18 часа. Това става ясно от Интерактивната карта на пътнотранспортните произшествия на МВР. Тя беше представена днес в Националния координационен център за..
26-годишен моторист от Раднево е загинал при катастрофа на пътя Девин – Михалково, съобщават от полицията в Смолян. Сигналът е подаден в 12:50 часа. Т ежкото пътнотранспортно произшествие е станало на около 7 км. преди входа на град Девин в посока село Михалково. По първоначални данни 26-годишният мъж, управлявайки мотоциклет Сузуки 1000..
Студенти в Пловдив излизат на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение. Протестът щe e на площад „Стефан Стамболов“ пред общината от 18 часа и се организира от Димитрина Нанкинова, първокурсничка по психология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. На протеста ще очакват студенти от бакалавърски и магистърски програми от ПУ,..
Близо 500 души, живеещи в квартал „Възраждане“ на Рудозем, вече са на воден режим. Той е в сила от 22 часа през нощта до 6 часа сутринта. Проблемът с водата в квартала е заради прекалено използване на вода за поливане, посочват от ВиК – Смолян. Кметът на Рудозем Недко Кулевски е издал заповед, с която забранява поливането. През следващата..