28-годишният Николай Иванов от Асеновград пред 4 години научава страшната диагноза – карцином на дебелото черво. В напреднал стадий. Родните медицински светила директно му дават да разбере, че няма шансове. Упоритият младеж обаче не смята да умира така лесно и поема тежка борба с коварната болест. В съвременното информационно общество той успява да стигне до най-ценните данни, които ще му спасят живота.
Така Николай научава за необичайно лечение с ваксина, която се прилага само в няколко клиники в Европа, но се оказва доста ефикасна да лекува рак. Успява да стигне до клиника в Испания, където му правят няколко операции и прилагат лечението, което, според последните прегледи е сторило чудото - младежът е преборил рака.
Неприятностите обаче не свършват. Николай е от съвсем обикновено семейство, което буквално се е разорило за спасяването на живота му. След всички процедури и разпродадено имущество, му остават да доплати още 50 000 евро, разсрочено, до 2019 г.
Лечението е непосилно скъпо за него, а българската държава му нанася коварен удар под кръста – въпреки всички молби Здравното министерство отказва да помогне с полагаемите се иначе по принцип 26 000 евро, част от голямата сметка. Доводът на министерсвото е, че според тях лечението на Николай е било „експериментално”, тоест, досега неизвестно, заради което държавата отказва да плати.
На помощ се притичва фондацията на Меги Трайкова „Сан Марко М”, привличат се адвокати, които започват съдебна битка с държавата, криеща се зад нормативни лабиринти. Те настояват съдът да назначи експертиза от вещи лица, включително и чужди специалисти, която, според тях ще отхвърли странния мотив „експериментално лечение”. Юристите настояват, че методът с тази ваксина се прилага вече от години в поне пет европейски страни – Испания, Италия, Белгия, Германия и Швейцария, изключително успешен е и в този смисъл вече е утвърден, няма нищо експериментално, пък и Николай е живият пример за това, обясни адвокат Стоян Донков. Той е убеден, че европейското законодателство е приоритетно и задължително за българското, а според него, най-общо казано, щом държавата не може да осигури подходящо лечение за гражданите си, трябва да помогне финансово, когато то се извърши в друга страна от Съюза.
И почва пак ходенето по мъките, но вече у нас. На различни инстанции съдът отказва важната експертиза, а от друга страна у нас очевидно не могат да се издирят такива медицински експерти, смята адвокат Стоян Донков. Утре в Административния съд в София е поредният епизод от съдебната драма на Николай, младежът, който пребори рака, но в чужбина и отказа да умре, въпреки мнението на някои специалисти у нас.
От друга страна фондацията на Меги Трайкова „Сан Марко М” е предприела инициатива за изграждането в Пловдив на Кризисен център за онкоболни, в който те ще получават пълна юридическа, нормативна и друга помощ чрез консултации с профилирани експерти в различните области. По думите и Меги Трайкова, Община Пловдив се е ангажирала с идеята, като нейната помощ ще бъде по осигуряването на сграден фонд за новият Кризисен център.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..