Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът с бежанците е в Либия

Няма нищо по-ценно от  живота, и  Европа трябва да  направи всичко възможно  тези хора да са живи. Коментира за Радио Пловдив  бежанския проблем външнополитическият наблюдател проф. Владимир Чуков.

Но Европа трябва силно да ускори процеса на изграждане, или възстановяване на либийската държава, защото проблемът е в Либия.

Само миналата година броят на  незаконните емигранти в Италия е над 139 000 души. 

Опитите на българска територия са се увеличили десет пъти. 

Неделната трагедия, когато в Средиземно море се удавиха над 800, по последна информация, емигранти, се определя като най-голямото морско бедствие от Втората световна война. Чуха се и сравнения с лайнера „Титаник”, жертвите на който са около 1500, а в цялата тази ситуация, свързана с бежанската криза от Близкия изток и Африка към Европа жертвите са много повече. Специално неделната трагедия предизвика вчера  една среща на министрите на Европейския съюз, предстои и друга подобна, много въпроси се задават, заговори се за морал, за риск, за геостратегия, за съюзнически десант. За коментар сега по темата се обръщам към проф. Владимир Чуков – външнополитически анализатор.

Може би този разговор да започне с много краткото припомняне на това, че основните пътища, през които хората от Близкия изток и Африка достигат до Европа са два – сухопътният – от Турция към Гърция или България или морският от Либия към Италия. Сега европейското внимание е насочено именно към този въпросен втори морски път, а пък вчера, както всички вероятно знаем, продължава тази история с преобърнати кораби и този прилив и това няма да спре. Какво прави или може да направи Европа?

Владимир Чуков: Наистина, ако някой знаеше магическата формула много отдавна да беше приложена, но така или иначе предизвикателството е огромно. Както вие споменахте преди малко беше свикана среща в Брюксел, бяха набелязани 10 стъпки, които трябва да бъдат реализирани, в т. ч. засилване контрола в морските ширини, също така пограничната зона. Видяхте самата Италия поради липса на средства се отказа от по-засиления контрол към по-хлабавия. Но аз си мисля, че проблема е много, много далеч  над европейските възможности – проблемът е в самата Либия. Мисля си, че проблема датира от преди няколко години. Всъщност, ако трябва да бъдем честни, проблемът е от десетилетия. Нека да припомним на вашите слушатели, че Либия обикновено използваше подобен тип оръжие, говоря за емиграцията, тогава, когато тя правеше външна политика, когато тази страна се управляваше от полковник Моамар Кадафи. Тогава държавата се наричаше Джамахирия и тази незаконна емиграция беше клапа, имам предвид инструмент за упражняване на натиск върху европейските  партньори. Спомняте си Арабската пролет, спомняте си начина, по който беше свален Моамар Кадафи... Този канал обаче остана и ако Моамар Кадафи беше клапа, то сега в момента нямаше нищо, което да регулира тази емиграция или директно нека да кажем, че Либия е заета от една множественост от различни традиции, които използват тази незаконна емиграция за собствено обогатяване, т. е., това са откровени търговци на бели роби...

Цялото интервю с проф. Владимир Чуков е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Даниел Спасов

В Прослав недоволни от ремонт, общината: "Всичко е оправено"

Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

По места има честни социалисти, ръководство не остана

БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..

публикувано на 14.01.25 в 15:47

"Порциите" в новото правителство са вече разпределени

По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..

публикувано на 14.01.25 в 15:20

Без бюджет следващия месец няма да можем да платим заплати

За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините.  По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..

публикувано на 14.01.25 в 11:21

Изборният процес и сега е сложен, а политиците ще го затруднят още

Председателят на  Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..

публикувано на 14.01.25 в 10:49