Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите да се борят и да останат в прекрасната си родина

Най-актуалното цвете днес е незабравката. Незабравката, защото  на 24.04.2015 г.  се отбелязват 100 години от  арменския геноцид, а цветето е символът на тази годишнина. 

На всички езици името незабравка означава едно нещо – да не се забравя. Петте венчелистчета символизират петте континента, на които са се пръснали арменците. Лилавият цвят е цветът на духовните одежди и сочи връзката им с арменската църква. Жълтият цвят пък е  символ на живота на арменския народ в бъдеще. Черният напомня за кървавия ужас на клането от преди век. За арменският геноцид –  като призната национална болка от света или като рана, която не зараства, защото не може да бъде опростена 100 години по-късно. За За  вината и прошката като исторически, статистически, политически или морален казус  - преди мирното шествие на арменската общност в Пловдив  ще разговаряме с председателя на арменското църковно настоятелство „Сурп Кеворк”  Бердж Даникян.

Започнахме със символа на събитието, но какъв ден е за Вас 24 април?

Бердж Даникян: Всяка година на 24 април арменският народ отбелязва началото на зверското избиване на милион и половина деца, жени, мъже, старци. Тази година е малко по-специална, защото се навършват 100 години от това начало на геноцида, извършен от турската държава над арменското население, живеещо на територията на днешна Турция. Всеки ден от един месец насам отбелязваме със събитие, свързано с културата на Армения, културата в диаспората.

Р.П.  Радио Пловдив също взе участие в този контакт с историята, заради събитията от преди 100 години.  Кажете обаче какво се промени в преосмислянето на събитият? Представени ли са в онази светлина, която им се полага?

Б.Даникян: Все повече държави признават този акт, извършен от турската държава. Все още Турция отказва да го признае. За да бъде простено обаче, те първо трябва да признаят престъплението на предците си. Ние всяка година на тази дата в стотици градове в цялата страна, всички арменски общности излизаме на мирни шествия, с които искаме да напомним за това, което се е случило.

Р.П. Пловдив беше първият град в България в далечната 2008 сред останалите още 17, които признаха арменския геноцид, след като държавата още официално не е направила това. Сега добавяме и реакцията на други държави....

Б.Даникян: Мога да дам за пример Австрия вчера, която с декларация призна геноцида. Днес се очаква това да направи Германия. Всеки  ден някоя държава през този месец признава факта на този геноцид, който Турция отрича, че е геноцид.

Р.П. НС се очаква днес да гласува декларация.....

Б.Даникян: Мисля, че влиянието на турската държава все още е много сериозно в политиката на България и това няма да се случи. Но това е мое лично мнение, не го налагам...

Р.П. Представителност на арменската общност виждаме във Ваше лице, за да можете да си позволите този коментар, който вероятно не е без основание.  Още повече, че в подобен ракурс излизат днес и някои национални всекидневници.....

Б.Даникян: Пред Парламента с инициатива излязоха и 100 български интелектуалци. Изненадан съм от поведението на нашия Парламент, но сигурно имат своите съображения.

Р.П. Политиците са представителна част на група от хората. Но политиците и хората са нещо различно...

Б.Даникян: Официалното мнение на народа е представяно от политиците в крайна сметка. .....

Повече чуйте тук:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21