Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският бизнес все още "пести" от средства за безопасност

Срещу датата 28 април в календара е записано, че това е световен ден за безопасност и здраве при работа. Традиционно пред такива дни се появяват различни статистики, анализи, коментари – това се случва всяка година. За съжаление от тези, които бяха огласени преди днешния ден става ясно, че трудовите злополуки се увеличават в България. 

Няколко данни – за първото тримесечие на 2015 г. – увеличение на общия брой произшествия – 677 спрямо 603 за същия период  на миналата година -  74 злополуки повече. През 2014 г. броят на злополуките с фатален край е 118. Според шефа на КТ"Подкрепа" Димитър Манолов причината за увеличаващия се брой на трудови злополуки е " издигането на печалбата над всичко".

Манолов не отрича вината и на самите работници за злополуките, тъй като те се съгласяват да работят в сивата икономика или пък не ползват осигурените от работодателя предпазни работни средства. Не всяка злополука се декларира – декларират се само смъртните и тези, които водят до инвалидизиране – още една обезпокояваща констатация пак от синдиката.

От Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ открояват сред факторите, които водят до стрес на работното място, липсата на адекватна връзка между изпълняваната работа и възнаграждението, разминаването между резултатите от работата и кариерното развитие, както и работата на смени и през почивните дни – това специално го прочитам, защото пък стресът е даден като един от основните причинители на разсейване, трудови злополуки и нерядко с фатален край. 

Според КНСБ превенцията е най-ефективният начин за управление и справяне с рисковете за здравето и живота на работещите. Можем още да четем, да даваме примери – само това, което се случи с рухналия върху четирима работници хотел край морето е един от най-драстичните примери, що се отнася до стреса той е пък сред основните причини на това, което извърши акушерката в една болница с четиридневно бебенце в София.

Сега  ще погледнем към манталитета на работодателите, работниците и онези предпазни средства, не само като каски и обувки с твърди бомбета, които пазят на работното място от злополука, а наистина като правила и умения да се работи и да се управлява модерно. 

Ще направим това с председателя на управителния съвет на фондация „Център за безопасност и здраве при работа” Владимир Глухов – търговски директор  на най-голямото предприятие в България, което произвежда предпазни средства за работното място.

Р.П.: Каква е вашата оценка на това как работи българина и защо статистиката- уви-  негативна, расте от година на година?

Владимир Глухов: В повечето от случаите вина носи и самият работник, но работодателите, доста голяма част от тях, обикновено се стараят да вземат минимума, който ги задължават наредбите да предпазно облекло и лични предпазни средства по-скоро като страх от институциите, отколкото като разбиране, че работника трябва да е обезопасен на работното място.

Р. П.: Обикновено се питаме и друго – къде сме ние, защото ясно е, че в незавидно положение е българският работник в сравнение с по-развитите предприятия, с по-развития пазар в, да речем, европейските страни.

В. Г.: Последните години може да се каже, че има промяна на нещата, може би след европейските програми, които имаше миналата година за безопасност и здраве при работа, за подобряване на условията на труд, както и това, че доста инвеститори в България пренесоха своя опит от западните страни, от европейските, и ги прилагат в България. Тук също имаме чудесни условия на труд в много наши предприятия. Не случайно нашата фондация, за да популяризира тези предприятия и за да им отдадем заслуженото на тях и да служат като пример организира и годишни награди по безопасност и здраве при работа, с което се стараем да стимулираме тези, които наистина правят нещо да получат някакво признание, в което да се стараят още повече и наистина да бъдат пример за останалите предприятия. Така, че вече 5 г. нашата фондация дава такива стимулиращи награди...

Цялото интервю с Владимир Глухов чуйте в прикачения файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06