„„Паметникът на Христо Ботев в Калофер стои стабилно и е непоклатим. По него няма увреждания” заяви министърът на културата Вежди Рашдов, който днес лично отиде в Калофер, за да огледа причинените от свлачището разрушения. Рашидов е ученик на автора на паметника Димитър Даскалов .Но при активиране на свлачището, може да се наложи паметникът на Христо Ботев в Калофер да се демонтира и премести, за да бъде спасен. Засега такъв вариант не се обсъжда. ” - заяви министърът на културата.
Министърът на културата участва преди в дискусия за възможностите за развитие на културно-историческия туризъм в община Карлово, възможностите за проучвания на археологически обекти в региона и превръщането им в туристически дестинации.
Министър Рашидов постави въпроса, защо след като имаме богато културно-историческо наследство, „държава върху четири култури”, туризмът у нас не тръгва?
Какво трябва да се направи ? Защо ги няма туристите? Защо знаят за Гарибалди, а не за Левски? Гробът на Леонардо да Винчи се посещава от 12 милиона туристи годишно, а музеят в Карлово и другите ни музеи с хиляди артефакти не са живи? Имаме талантливи хора, но никой не ги познава. Имаме прекрасни музеи, но те стоят празни, а българската изложба в Лувъра се посещава от 30 000 души на ден”.
Вежди Рашидов определи тракийските гробници като по-уникални от египетските пирамиди. Той припомни, че от 25 години нямаме нито един завършен археологически обект. И призова да се върне възрожденския дух на карловци, а държавата да продължи да работи за развитието на национална стратегия за културен туризъм.
Заместник- министърът на туризма Надя Маринова представи туристически маршрути с няколко лъча, в които влиза и Карлово, които предстои да се промотират, като подчерта, че в тях основата е местната власт. През 2020 година, културният туризъм ще бъде основен за света.
За 2014г. в световен план 60 % от туристите са предпочели културния турзиъм, за Европа са 27 %, а за България – 14 %. Тази година 30 000 туристи от Слънчев бряг ще посетят Белинташ. „Независимо от националните стратегии, трябва да се започне от местно ниво. Всички европейски фондове са насочени регионално” - заяви Милена Крумова директор на дирекция от Министерския съвет, която даде информация и за условията за реализиране на проекти за опазване на културно-историческото наследство по Оперативна програма "Региони в растеж".
В дискусията участваха представители на общинската администрация, актьорът Христо Мутафчиев, който е карловец, скулпторът Димитър Рашков и група граждани. Организатор на дискусията е клуб „Агора” със съдействието на депутата Методи Андреев.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..