Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не всичко в здравеопазването е администрация

В момента предложенията на Здравното министерство за промени в Закона за лечебните заведения са публикувани на сайта на ведомството за обществено обсъждане. Предстои те да бъдат уточнени, представени за одобрение от правителството и едва тогава внесени за гласуване от Народното събрание - това уточни в интервю за Радио Пловдив заместник - здравният министър Ваньо Шарков по повод на обявените в Онкодиспансера в Пловдив предупредителни протести.

Според д-р Шарков промените, свързани със сливане или обединение на здравни заведения се налагат, за да бъде намалена администрацията и да се предостави комплексно обслужване на пациентите. Той обясни, че на много места в страната има  лечебни заведения, които  се намират в една сграда, а в същото време издържат две администрации, което води до харчене на средства за немедицинска  дейност.

Има лечебни заведения, които пък притежават различни бази в съответния град. Това пък създава неудобства за пациента. Тук пък идеята е болният да получи комплексно обслужване на едно място, уточни зам. министър Шарков. 

По повод на протестите в Пловдивския онкодиспансер той заяви, че в  УМБАЛ "Свети Георги има клиника по Онкология. "Това означава, че има две лечебни заведения с идентична дейност на територията на Пловдив, което е повод за дискусия и разсъждения. Отделно има още две лечебни заведения със структури за онкология", коментира д-р Шарков. 

По думите целта на реформата е да се осигури  контрол върху дейността на лечебните заведения, за да се намалят разходите за немедицински дейности.  

Според него  лечението на диспансерните заболявания не се извършва само в Комплексните онкологични центрове, защото болниците с Онкоклиники,  също осигуряват  диспансерно лечение. 

"Не всичко в здравеопазването е администрация и не всеки задължително трябва да е директор на лечебно заведение, за да продължи да работи. Комплексното лечение на онкоболните, които страдат и от други заболявания трябва да бъде в здравно заведение, където да се лекуват и придружаващите заболявания, за да не се разкарва пациента от една болница в друга", каза Ваньо Шарков. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10