Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не всичко в здравеопазването е администрация

В момента предложенията на Здравното министерство за промени в Закона за лечебните заведения са публикувани на сайта на ведомството за обществено обсъждане. Предстои те да бъдат уточнени, представени за одобрение от правителството и едва тогава внесени за гласуване от Народното събрание - това уточни в интервю за Радио Пловдив заместник - здравният министър Ваньо Шарков по повод на обявените в Онкодиспансера в Пловдив предупредителни протести.

Според д-р Шарков промените, свързани със сливане или обединение на здравни заведения се налагат, за да бъде намалена администрацията и да се предостави комплексно обслужване на пациентите. Той обясни, че на много места в страната има  лечебни заведения, които  се намират в една сграда, а в същото време издържат две администрации, което води до харчене на средства за немедицинска  дейност.

Има лечебни заведения, които пък притежават различни бази в съответния град. Това пък създава неудобства за пациента. Тук пък идеята е болният да получи комплексно обслужване на едно място, уточни зам. министър Шарков. 

По повод на протестите в Пловдивския онкодиспансер той заяви, че в  УМБАЛ "Свети Георги има клиника по Онкология. "Това означава, че има две лечебни заведения с идентична дейност на територията на Пловдив, което е повод за дискусия и разсъждения. Отделно има още две лечебни заведения със структури за онкология", коментира д-р Шарков. 

По думите целта на реформата е да се осигури  контрол върху дейността на лечебните заведения, за да се намалят разходите за немедицински дейности.  

Според него  лечението на диспансерните заболявания не се извършва само в Комплексните онкологични центрове, защото болниците с Онкоклиники,  също осигуряват  диспансерно лечение. 

"Не всичко в здравеопазването е администрация и не всеки задължително трябва да е директор на лечебно заведение, за да продължи да работи. Комплексното лечение на онкоболните, които страдат и от други заболявания трябва да бъде в здравно заведение, където да се лекуват и придружаващите заболявания, за да не се разкарва пациента от една болница в друга", каза Ваньо Шарков. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06