С валидиране на юбилейна пощенска марка днес стартира честването на 70-та годишнина от основаването на МУ-Пловдив с мащабна програма от празнични и научни събития. „Точно днес” още за инициативата, програмата, участниците и амбициите за постигане на високо ниво на академични знания и професионализъм. Интервю с ректора на МУ - Пловдив чл. кор проф. Стефан Костянев. за празника и очакваните промени в Закона за висшето образование.
Пловдивските ректори са в чудесни взаимоотношения помежду си, ние се събираме често, обсъждаме злободневните проблеми и по много от въпросите имаме сходни мнения. Все пак проблемите на ПУ са по-различни от проблемите на Медицинския университет и затова по някои от основните проблеми имаме различни мнения и това е естествено. Напълно съм съгласен с ректора на ПУ „Паисий Хилендарски”, че качеството е една комплексна характеристика, която зависи от твърде много вътрешни и външни фактори – зависи от нормативната база, от подбора на студентите, от качеството на средното образование, от обществените нагласи, икономическите изисквания. Това може би е един от най-сложните продукти.
Специално в МУ обаче качеството се измерва с човешки животи и затова ние на него държим изключително много. Само че за постигането му са необходими много неща – в търговията, знаете, за да има съответното качествот, трябва да има и финансови ресурси и затова ние сме сблъскваме с два изключително тежки проблема7 чудовищното недофинансиране /използвам по-тежка дума от проф. Козлуджов/ и второто – тежката демографска криза, пред която сме изправени. Добрата идея на МОН обаче е, че се опитва да промени образованието със серия от закони. За първи път виждаме такъв подход, т.е. да не се решават нещата на парче, а едновременно да се променят почти всички компоненти на образованието. Започваме от средното, висшето, закона за академичното развитие. Тази идея трябва да бъде потвърдена, още повече че вече имаме една стратегия за развитие на образованието през годините. Всяка нова идея обаче среща известна съпротива. В някои от оценките обаче аз съм по-умерен от проф. Козлуджов. Моят основен слоган е „Не убивай стари професори, млади таланти и смели идеи” Новата идея не трябва да бъде посрещана на нож, защото всяка нова идея променя статуквото. В новите идеи има и много рационални зърна, но бих сложил и аз своята лъжичка катран. Съветът на ректорите беше предложил комплект от закони на министерството, в който всички тези неща бяха много добре разгледани. Ректорите са на фронта, непрекъснато виждат проблемите и се надявам, че след това първо обсъждане и първо и второ четене ще бъдат взети под мнимание и съветите на ректорите.
Р.П. Проф. Костянев, тъй като медицинските специалности, като архитектурата и правото, са регулирани държавно професии, по-доброто финансиране ли е основният проблем, който трябва най-напред да бъде решен?
Проф. Костянев: Нашето образование е едно от най-скъпите и веднага мога да ви кажа, че нашите изчисления показват, че за да бъде осигурено едно средно европейско качество, ни е необходимо поне 15 хиляди на студент – говоря за медицина и дентална медицина. Така че ние получаваме два пъти по-малко от необходимите средства.Един от най-големите проблеми е недофинансирането. Проф. Козлуджов спомена сумата за 400 млн лв. за цялото висше образование и ще направя сравнение, че в Оксфорд само за една година само за научно-изследователска работа се изразходват над 1 млрд евра. Става въпрос за чудовищни несъответствия в скалата на финансирането и на този фон ние произвеждаме все пак кадри, които са конкурентоспособни и се приемат много добре на запад. Нямаме проблеми с реализацията, проблемът ни е друг – ние инвестираме в нашите студенти и така спонсорираме богатите западни държави. Повече чуйте от интервюто тук:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..