Списък с имена на известни политици, общественици, шефове на държавни институции, журналисти, които са посещавали банкера Цветан Василев, беше разпространен в медиите. Малко по-късно самият Василев отрече той да е публикувал списъка.
Разговорът за КТБ продължаваме с Едвин Сугарев, който тази пролет направи собствено журналистическо разследване за сценария КТБ.
Р.П.: Изненадан ли сте от развоя по случая КТБ сега след като тя беше обявена в несъстоятелност?
Едвин Сугарев: Не, не съм изненадан по никакъв начин от развоя на събитията около КТБ. Безкрайно наивно са си представяли нещата хората, които са вярвали, че с фалита на банката всичко ще приключи, остатъчното й имущество ще бъде разграбено без всякакви проблеми и с това случаят ще затихне и някак си ще отмре в миналото.
Няма как да стане това. Прекалено голяма афера е. Струва на българския народ и преди всичко на българските граждани, които с нищо не са виновни, милиарди вече тази афера и ще струва още милиарди, тъй като парите, които бяха дадени са само малка част от тези, които тепърва ще трябва да изплащаме, когато започнат много дела по изкуствения фалит на КТБ. Тъй че ще има много подобни списъци, много скандали и разправии около тази банка. Бих казал, че това е своеобразно изпитание, на което е подложено българското битие и от това доколко ще бъде доказана докрай истината за този казус зависи това дали ще приключи най-сетне с този омерзителен преход от четвърт век, в който живеем.
Р. П.: Тази идея да се представя Цветан Василев като жертва на случващото се какво цели - че е бил използван от политиците?
Е. С.: Вижте, от една страна това е вярно. Той е бил използван от политиците, бил е използван като инструмент, който да гарантира тяхното просъществуване и вероятно от доста сериозни финансови потоци към техните черни каси.
От друга страна, разбира се, става дума за един човек, който е използвал връзките си с политиците, за да направи светкавична банкерска кариера...
Р. П.: А защо държавата си е затваряла очите в продължение на толкова години?
Е. С.: Защото чрез КТБ се направи един механизъм, при който се сключва политическа сделка между българската олигархия и тези, които я представляват в институционално отношение т. е. тези, които управляват държавата. Чрез банката и чрез медиите на Пеевски се гарантира относителният медиен комфорт на всяко правителство, аз не казвам, че само примерно на правителството на Орешарски, но и две – три правителства преди това, срещу което пък банката получава преференции при печелене на търгове за обществени поръчки и други подобни и примерно при приватизационни сделки, както стана с Булгартабак, да речем...
Цялото интервю с Едвин Сугарев може да чуете в звуковия файл.Експертът по пътна безопасност Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите от катастрофи у нас коментира в програма "Ден след" има ли основание за вдигане на застраховките. „Гражданска отговорност“ и „Злополука на пътниците“ за таксита, което стана повод и за протеста им днес в Пловдив. Той припомни, че таксита винаги са..
Объркаха ли се още повече сметките за съставяне на правителство и след поредните предсрочни избори? Темите за купения вот, съменията в резултатите и касирането на изборите, реакциите на партиите и сравнението между изборите тази и миналата есен коментираме с политическия анализатор Кристиян Шкварек. Разговорът за купения вот може да..
В програма "Точно днес" за възможностите по нареждането на политическия пъзел в България разговаряме с Манол Пейков , който ще бъде депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Те призоваха за "санитарен кондор" около ДПС-Ново начало. Манол Пейков каза, че ще има отново много работа за вършене, защото е получил сериозно доверие от..
Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..
„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..