Списък с имена на известни политици, общественици, шефове на държавни институции, журналисти, които са посещавали банкера Цветан Василев, беше разпространен в медиите. Малко по-късно самият Василев отрече той да е публикувал списъка.
Разговорът за КТБ продължаваме с Едвин Сугарев, който тази пролет направи собствено журналистическо разследване за сценария КТБ.
Р.П.: Изненадан ли сте от развоя по случая КТБ сега след като тя беше обявена в несъстоятелност?
Едвин Сугарев: Не, не съм изненадан по никакъв начин от развоя на събитията около КТБ. Безкрайно наивно са си представяли нещата хората, които са вярвали, че с фалита на банката всичко ще приключи, остатъчното й имущество ще бъде разграбено без всякакви проблеми и с това случаят ще затихне и някак си ще отмре в миналото.
Няма как да стане това. Прекалено голяма афера е. Струва на българския народ и преди всичко на българските граждани, които с нищо не са виновни, милиарди вече тази афера и ще струва още милиарди, тъй като парите, които бяха дадени са само малка част от тези, които тепърва ще трябва да изплащаме, когато започнат много дела по изкуствения фалит на КТБ. Тъй че ще има много подобни списъци, много скандали и разправии около тази банка. Бих казал, че това е своеобразно изпитание, на което е подложено българското битие и от това доколко ще бъде доказана докрай истината за този казус зависи това дали ще приключи най-сетне с този омерзителен преход от четвърт век, в който живеем.
Р. П.: Тази идея да се представя Цветан Василев като жертва на случващото се какво цели - че е бил използван от политиците?
Е. С.: Вижте, от една страна това е вярно. Той е бил използван от политиците, бил е използван като инструмент, който да гарантира тяхното просъществуване и вероятно от доста сериозни финансови потоци към техните черни каси.
От друга страна, разбира се, става дума за един човек, който е използвал връзките си с политиците, за да направи светкавична банкерска кариера...
Р. П.: А защо държавата си е затваряла очите в продължение на толкова години?
Е. С.: Защото чрез КТБ се направи един механизъм, при който се сключва политическа сделка между българската олигархия и тези, които я представляват в институционално отношение т. е. тези, които управляват държавата. Чрез банката и чрез медиите на Пеевски се гарантира относителният медиен комфорт на всяко правителство, аз не казвам, че само примерно на правителството на Орешарски, но и две – три правителства преди това, срещу което пък банката получава преференции при печелене на търгове за обществени поръчки и други подобни и примерно при приватизационни сделки, както стана с Булгартабак, да речем...
Цялото интервю с Едвин Сугарев може да чуете в звуковия файл.Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..