Тази вечер в "Зали за временни изложби" на ул. "Княз Александър І" № 15, се открива изложбата "Съхранената художествена памет на един френски колеж в България".
Художествена галерия – Пловдив представя колекция от 100 оригинални френски, немски и италиански гравюри от периода 18-и в. – началото на 20-и в., собственост на галерията. В голямата си част това са гравюри на мед от ателието на Лувъра ("Chalcografie de Louvre"), но има и произведения, гравирани и отпечатани извън Франция, както и по-късни оригинални офорти.
Сюжетите на гравюрите могат да бъдат разделени в различни групи: библейски, евангелски и църковни сюжети; митологични; исторически; анималистични; портрети; сцени от семейния бит; селски сцени; парадни и дворцови сцени; пейзажи; исторически и т.н. Това разделение е условно, защото в много от произведенията наблюдаваме смесване на жанровете. Част от портретуваните хора са исторически личности или църковни деятели. Често в пейзажите и битовите сцени присъстват диви или питомни животни. Природни или градски пейзажи стават фон на сложни фигурални композиции, митологични сцени и портрети, което е една от основните характеристики на европейското изкуство от 16-19-и век.
Колекцията гравюри е предадена през 1952-ра г. на Художествена галерия – Пловдив след закриването на пловдивския френски мъжки колеж „Св. Авустин”, чието притежание е била. Гравюрите са част от първоначалния фонд, с който галерията е основана. През 2014-а г. всички гравюри са реставрирани, проучени, описани, дигитализирани и поставени в рамки за завършен изложбен вид.
Експозицията връща към нов живот съхранената памет на уникалните гравюри, отразявайки идеята за изграждане на изложба чрез научен, художествен и популярен формат. Това събитие се случва именно днес - 110 години след основаването на Колежа. Организатори са Художествена галерия – Пловдив и Министерството на културата на Република България, а партньори са Община Пловдив и Общински институт "Старинен Пловдив”. Изложбата се придружава от каталог с азбучен показалец на всички художници и гравьори и снимки на всички произведения.
Пети век преди новата ера в Древна Гърция е препълнен с хора и събития, които до голяма степен определят мисленето и развитието на цялото човечество, включително до наши дни. Софокъл преживява почти целият този век, участва в много тогавашни събития, познава много тогавашни хора. Но още по-важното е, че всички не само тогава, но и сега, познават него,..
Неда Узунколева представя дебютния си роман „Днес не ми се излиза“ в Клуб „Петното“ в Пловдив. Премиерата се организира от издателство Рива и литературен фестивал „Пловдив чете“. „Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда..
Музикално-поетичният спектакъл „Пойни птици” е част от програмата на Друмеви театрални празници 2025. Премиерата е на 14 май от 17.30 часа, на сцената на театър „Васил Друмев“ – Шумен. След премиерата, „Пойни птици“ предстои да гостува и на още театрални сцени в страната, като всичко това ще бъде уточнено допълнително...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 10.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Валери Петров.Сатирични поеми. 176 стр., 3А, Захарий Стоянов, 2025. Бенито Перес Галдос. Романи за Торквемада. т.1 и т. 2. Торквемада на кладата; Торквемада на кръста. 296 ст., 4А и Торквемада в чистилището;..
Днес и утре в Дома на културата „Борис Христов“ ще се проведе семинар на тема: „Изграждане на капацитет за устойчиво планиране на управлението на обекти от световното наследство с мозайки“. Форумът е в рамките на Програмата за участие на ЮНЕСКО за 2024 – 2025 г. Домакини са Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“. Семинарът е..