Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 364 седмокласници ще се явят на изпитите на 20 и 22 май в Пловдив

седмокласници
Снимка: БГНЕС

73 са паралелките в профилираните гимназии и СОУ, а 52 – в професионалните училища. Това съобщи пред Радио Пловдив Рангел Райчев, председател на Комисията за прием след 7 клас в РИО-Пловдив.

Новите професии, по които ще има обучение за първи път, са „Работник в озеленяването“ в гимназията по лозарство в Перущица, офис мениджър в карловската гимназия „Евлоги и Христо Георгиеви“ и дърворезбар в пловдивската гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура.

5 364 са завършващите седмокласници, което е с 180 по-малко от миналата година, отчитат от РИО-Пловдив. 1 500 квестори ще има в изпитните зали.

В ЕГ „Пловдив“ ще има 6 паралелки с английски и 4 са тези с немски език. В ЕГ „Иван Вазов“ ще бъдат разкрити по две паралелки с английски, немски, френски, испански и италиански и една – с френски. Във Френската паралелките с френски се увеличават на 5, а английските са 3. Математическата ще има четири с английски, по една – с немски и френски и две професионални.

Седмокласниците не подават заявления за полагане на приемните изпити по български и по математика. Такса не се заплаща. Учениците се явяват в своето училище, като до 19 май те трябва да получат служебните си бележки от директора. Външното оценяване по български е на 20 май, а на 22-и е по математика. Най-късно до 9.45 часа всички следва да са заели места, като предварително е ясно кой ученик на кой чин ще стои. Пише се само със синя химикалка, а по математика са позволени линия, пергел, транспортир, триъгълник, молив и гума. Калкулаторите, мобилните телефони и справочниците са абсолютно забранени. Квесторите имат инструкции да анулират писмени работи при установено подсказване или преписване.

Учениците имат 60 минути за задължителния модул и 90 за преразказа с дидактическа задача. Те изслушват един път текста и получават екземпляр, за да го четат в рамките на 15 минути, след което го връщат на квесторите. Нямат право да си водят бележки. Продължителността на приемните изпити за ученици със специални образователни потребности се удължава до 40 минути за всеки модул.

Резултатите от двата изпита се обявяват едновременно до 3 юни. А по изобразително изкуство – до 9 юни.

Документи за прием се подават от 16 до 19 юни в следните центрове:

СОУ “Св. Климент Охридски”, гр. Пловдив, бул. “Васил Априлов” № 3

ГХП “Св. св. Кирил и Методий”, гр. Пловдив, ул. “Хан Кубрат” № 15

СОУ “Св. Софроний Врачански”, гр. Пловдив,  ж.к. “Тракия”

ОУ “Райна Княгиня”, гр. Пловдив, ул. “Полк. Сава Муткуров” № 40

ОУ „Отец Паисий”, гр. Асеновград,  ул. “Христо Ботев” № 9

ОУ „Св. св. Кирил и Методий”, гр. Карлово, ул. “Васил Караиванов” № 4

Учениците, положили приемните изпити в други области, подават заявления само в СОУ “Св. Софроний Врачански”, гр. Пловдив,  ж.к. “Тракия”.

До 25 юни се обявяват списъците с приетите ученици на първи етап от класирането. Учениците, които не са класирани на първи етап, участват автоматично във втори етап

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Призив към кметовете в Пловдивско за мерки заради очаквани бури и градушки

Областният управител на Пловдив Христина Янчева е изпратила писма до кметовете на общини да предприемат всички необходими действия за защита на населението заради очаквано влошаване на метеорологична обстановка.  По данни на Оперативното звено в Министерството на околната среда и водите прогнозата на НИМХ за утре e издадено предупреждение от  втора..

публикувано на 16.07.25 в 19:21

Пожарът край Ветрен е ограничен

Ограничен и изцяло под контрол е пожарът в землището на град Ветрен в Пазарджишко. Огънят е ограничен само в едно дере, което е обградено от екипи на пожарната. Няма опасност нито за близката база за съхранение на горива, нито за населеното място, съобщи говорителят на полицията в Пазарджик Мирослав Стоянов. Огънят не е засегнал горски площи, основно са..

публикувано на 16.07.25 в 18:56

Огнищата на шарка по овцете и козите в област Пловдив стават все повече

28 огнища на шарка по дребните преживни животни са открити в област Пловдив. От тях 11 са ликвидирани, а още 7 в момента се обработват. Най-тежка е обстановката в общините "Марица" и Първомай.  Усложнено е положението и в общините Раковски, "Родопи", Садово, Асеновград и Пловдив.  Първите три огнища бяха разкрити в първата седмица на..

публикувано на 16.07.25 в 16:58

Сухи треви, растителност и стърнища горят край Ветрен

Пожар край Ветрен. Четири екипа на Пожарната и горски служители се борят с пламъците, които опасно са приближили намираща се в съседство база за съхранение на горива.  Опасността е предотвратена, увери говорителят на полицията Мирослав Стоянов, като уточни, че гасенето на пожара продължава, за да не стигне той до горския фонд.  На място е..

публикувано на 16.07.25 в 16:07

Монсеньор Йовчев подаде оставка, заменя го временно монсеньор Станев

Монсеньор Румен Станев застава временно начело на Софийско-пловдивската епархия на католическата църква. Това става след като папа Лъв XIV е приел оставката на досегашния духовен ръководител на католиците в Южна България монсеньор Георги Йовчев.  Той се оттегля, тъй като е навършил 75 години. След тази възраст единствено понтификът може да му..

публикувано на 16.07.25 в 14:58