На 16-ти срещу 17-ти май, Европeйската нощ на музеите, ОИ “Старинен Пловдив“ ще предложи на посетителите си разнородна и богата програма - музите на всички изкуства ще си дадат среща в Стария град и в Малката базилика.
Наред с новаторския прочит на Йовков и Дора Габе, авторката спира погледа си и върху някои незаслужено забравени имена, като Христо Силянов, Стилиян Чилингиров, Емануил Попдимитров, Димитър Подвързачов, Борис Шивачев, Асен Разцветников, Георги Томалевски, Иван Богданов. В третата част от книгата Катя Зографова насочва вниманието ни към „забранените” по времето на тоталитаризма писатели: Райко Алексиев, Змей Горянин, Чавдар Мутафов, Константин Константинов, Мирослав, Яна Язова.
В литературното четене участват възпитаници на ЕГ “Иван Вазов”, гр. Пловдив, които са доброволци към ALLIANCE FRANCAISE и на Френска езикова гимназия "Антоан дьо Сент-Екзюпери" гр. Пловдив
От 19 ч. на същата дата, пак в Балабановата къща ще бъде открита изложбата „КОНЕКЦИЯ 2“ - живопис, склуптура, графика и металопластика на единадесет художници от Р. Македония, завършили Националната художествена академия в София. Тази група от млади художници е обединена и сплотена с изложбата „Конекция 2“ през 2012 г. Изложбата ще гостува в Пловдив до 31-ми май.
Другата локация на събитията за нощта на музеите е Малката базилика. От 18 ч. на 16-ти май там ученици от НХГ ”Цанко Лавренов” ще открият изложбата „Античният дух на Пловдив“, в която ще представят свои мозаечни пана с мотиви, достъпни за съвременната публика.
В работилницата за мозайки любопитните посетители ще могат да се потопят в нелесния процес на реденето на малките камъчета и с малко повече въображение ще се пренесат във времето на античния Филипопол. По-късно, от 20 ч., вокална формация с диригент Станимира Манолова ще зарадва публиката с концерта „ВЕЧЕРНА СЕРЕНАДА“ от две части - „Преди залез“, и „След залез“, като символичният водораздел между двете части на концерта е залезът на слънцето в Пловдив в 20.30 ч.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..