Въпреки протеста на поне 1/3 от служителите на пловдивския онкоцентър, с 27 гласа "за" и 21 "против" пловдивските общински съветници утвърдиха д-р Красимир Вальов за нов управител на лечебното заведение.
Според д-р Евгений Динев, който оглавява лекарския съюз в бившия онкодиспансер, недоволството може да премине в подаване на оставки от страна на ключови лекари и отменяне на планови операции. Ситуацията е критична заради политиката на здравното миниистерство, касаеща лимитите, сливанията и приватизацията на лечебни заведения и в пловдивския КОЦ няма време за навлизане на нов управител, смятат шефът на анестезиологията Динев и колегите му.
От своя страна кметът Иван Тотев нарече протестиращите „политически бебета” и заяви, че те са манипулирани. Той подчерта, че за разлика от д-р Калинов, бъдещият управител не е член на ГЕРБ и е еднакво отдалечен от всички политически сили. Тотев беше категоричен, че бъдещето на онкодиспансера не зависи от управителя му, ако той няма зад гърба си общината, която да брани самостоятелността и развитието на здравното заведение пред министерството. Кметът увери, че Община Пловдив е против политиката на министър Москов за евентуалното сливане на диспансера с Университетската болница, която разполага с база за лечение на онкозаболявания.
Част от недоволстващите лекари бяха обидени от отношението на Иван Тотев към проблема и заявиха, че поведението му в залата е било безпардонно и че предизвестява "политическата му смърт" преди местните избори тази есен.
Пред Радио Пловдив бъдещият началник на Онкоцентъра доктор Вальов подчерта, че в програмата му за управление няма съгласие с подобно сливане и че диспансерът трябва да се развива като самостоятелно лечебно заведение, каквото е и намерението на общината. Красимир Вальов не скри, че е огорчен от отношението на служителите към него и обяви, че прощава това, като дава двумесечен срок за изясняване на отношенията. Според него пациентите на КОЦ-а са с влошено здраве и психика и заслужават грижи и много труд, а не разделение.
Назначаването на доктор Вальов за управител на КОЦ-Пловдив ще се обжалва пред самия Об С, пред Областния управител Розалин Петков и пред Административния съд в Пловдив, съобщи юристът на диспансера Константин Стефанов. Според него, служителите и общинските съветници, които не подкрепиха предложението, има нарушения в конкурсната процедура, както и подмяна на изборната комисия изцяло с членове на управляващите от ГЕРБ. В нея е имало само 2-ма лекари, а индивидуалните протоколи с оценките ще бъдат показани само при официално обжалване по съдебен път, стана ясно от изказване на главния общински юрист Илиян Иванов. Според него конкурсът е напълно законен.
Дебатът на общинските съветници беше основно около предложението на Слави Георгиев за обявяване на нов конкурс, както настояваха и медиците. Подкрепиха го 20 от членовете на местния парламент при необходими 26 гласа.
Протестът на служителите на Онкоцентъра пред сградата на ОбС продължи дълго след гласуването на точката.
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари . Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „Мирът започва с..
Пловдив ще бъде домакин на втората Академия по пренатална медицина. Събитието ще събере водещи специалисти в областта на феталната медицина и акушерството. Академията е организирана от Центъра по Майчино-Фетална Медицина и Медицинския университет-Пловдив. Тя е насочена към обучение на лекари в най-новите методи за диагностика и проследяване на..
Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение на 25-годишен мъж за незаконно притежание на оръжие. Магистратите преценяват дали да повдигнат обвинение и за телесна повреда, но изчакват медицинска експертиза да даде мнение за ранено при стрелбата дете. На 18 февруари в село Болярино, община Раковски мъжът бил на семейно тържество, на..
Крадецът е арестуван за три престъпления, извършени за месец - от 09 януари до 12 февруари. Той е задигтнал две дамски чанти, оставени за кратко без надзор в отключени коли в района на ул. „Иван Вазов“ в Пловдив. Откраднал е и сак с екип за боен спорт, като е взломил още една кола. Мъжът е заловен и е направил самопризнания, като щетите, които е нанесъл..
Сделка с прокуратурата осигури леки условни присъди за тримата обвинени за търговия с радиоактивния изотоп "америций". Пловдивският Окръжен съд одобри споразумението между тях, което включва признаване на вина срещу условни наказания. Така по две години и 10 месеца лишаване от свобода, отложено с петгодишен изпитателен срок получиха..