Новината от парламентарния вот в Турция е, че партията на Ердоган няма пълно мнозинство.
Анализаторът Димитър Бечев е наш събеседник сега.
Каква е вашето тълкувание на случилото се в Турция след изборите вчера?
Димитър Бечев: Може да се каже много, но наистина тук беше основният залог политическото бъдеще на Ердоган и неговият план да промени турската конституция, въвеждайки президентска режим, това няма да стане, тъй като АКП - неговата партия, не събра конституционно мнозинство, а както посочихте не събра дори и обикновено мнозинство, така че най-вероятно ще се наложи да състави коалиция, която е всъщност добре за Турция, тъй като свръх концентрацията на власт за последните години се очерта като един от основните проблеми пред демократичното развитие на нашата съседка.
Р. П.: А стабилна Турция или не особено предвиждате от тук нататък и как това ще се отрази на политиката на Балканите, в частност и към България?
Д. Б.: Трудно ми е да предположа. Всъщност едва ли се очаква някаква голяма нестабилност, тъй като както видяхме, институциите в Турция работят добре, случаят електоралния протест. И най-вероятно ще видим какво ще се случи с кюрдския проблем, тъй като последните години бяха направени много важни крачки в разрешаването, към мирния процес. Ако в коалицията влезе националистическата партия това ще създаде трудности. Но аз не очаквам някакви резки завои на Балканите, това може да се каже със сигурност.
Р. П.: А как успя Кюрдската партия да постигне този успех ?
Д. Б.: Мисля, че има няколко фактора за нейния успех. Много важен фактор е личността на лидера на партията Селяхяттин Демирташ още на президентските избори миналата година той успя да достигне резултат от 9 %. Но конкретно в тази кампания той успя да създаде коалиция от най-различни гласоподаватели – от една страна традиционните гласоподаватели на партията националистическите кюрди, но също така и много консервативни кюрди в югоизтока, които са традиционни поддръжници на партията Справедливостта и развитието, те дадоха този път подкрепа за него, но също така Демирташ привлече много гласове от турци, особено в Западна Турция - големите градове, много от хората с леви либерални нагласи подкрепиха партията, част от тях и по тактически съображения, за да попречат на Ердоган...
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..