Новината от парламентарния вот в Турция е, че партията на Ердоган няма пълно мнозинство.
Анализаторът Димитър Бечев е наш събеседник сега.
Каква е вашето тълкувание на случилото се в Турция след изборите вчера?
Димитър Бечев: Може да се каже много, но наистина тук беше основният залог политическото бъдеще на Ердоган и неговият план да промени турската конституция, въвеждайки президентска режим, това няма да стане, тъй като АКП - неговата партия, не събра конституционно мнозинство, а както посочихте не събра дори и обикновено мнозинство, така че най-вероятно ще се наложи да състави коалиция, която е всъщност добре за Турция, тъй като свръх концентрацията на власт за последните години се очерта като един от основните проблеми пред демократичното развитие на нашата съседка.
Р. П.: А стабилна Турция или не особено предвиждате от тук нататък и как това ще се отрази на политиката на Балканите, в частност и към България?
Д. Б.: Трудно ми е да предположа. Всъщност едва ли се очаква някаква голяма нестабилност, тъй като както видяхме, институциите в Турция работят добре, случаят електоралния протест. И най-вероятно ще видим какво ще се случи с кюрдския проблем, тъй като последните години бяха направени много важни крачки в разрешаването, към мирния процес. Ако в коалицията влезе националистическата партия това ще създаде трудности. Но аз не очаквам някакви резки завои на Балканите, това може да се каже със сигурност.
Р. П.: А как успя Кюрдската партия да постигне този успех ?
Д. Б.: Мисля, че има няколко фактора за нейния успех. Много важен фактор е личността на лидера на партията Селяхяттин Демирташ още на президентските избори миналата година той успя да достигне резултат от 9 %. Но конкретно в тази кампания той успя да създаде коалиция от най-различни гласоподаватели – от една страна традиционните гласоподаватели на партията националистическите кюрди, но също така и много консервативни кюрди в югоизтока, които са традиционни поддръжници на партията Справедливостта и развитието, те дадоха този път подкрепа за него, но също така Демирташ привлече много гласове от турци, особено в Западна Турция - големите градове, много от хората с леви либерални нагласи подкрепиха партията, част от тях и по тактически съображения, за да попречат на Ердоган...
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Християна Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..