Новината от парламентарния вот в Турция е, че партията на Ердоган няма пълно мнозинство.
Анализаторът Димитър Бечев е наш събеседник сега.
Каква е вашето тълкувание на случилото се в Турция след изборите вчера?
Димитър Бечев: Може да се каже много, но наистина тук беше основният залог политическото бъдеще на Ердоган и неговият план да промени турската конституция, въвеждайки президентска режим, това няма да стане, тъй като АКП - неговата партия, не събра конституционно мнозинство, а както посочихте не събра дори и обикновено мнозинство, така че най-вероятно ще се наложи да състави коалиция, която е всъщност добре за Турция, тъй като свръх концентрацията на власт за последните години се очерта като един от основните проблеми пред демократичното развитие на нашата съседка.
Р. П.: А стабилна Турция или не особено предвиждате от тук нататък и как това ще се отрази на политиката на Балканите, в частност и към България?
Д. Б.: Трудно ми е да предположа. Всъщност едва ли се очаква някаква голяма нестабилност, тъй като както видяхме, институциите в Турция работят добре, случаят електоралния протест. И най-вероятно ще видим какво ще се случи с кюрдския проблем, тъй като последните години бяха направени много важни крачки в разрешаването, към мирния процес. Ако в коалицията влезе националистическата партия това ще създаде трудности. Но аз не очаквам някакви резки завои на Балканите, това може да се каже със сигурност.
Р. П.: А как успя Кюрдската партия да постигне този успех ?
Д. Б.: Мисля, че има няколко фактора за нейния успех. Много важен фактор е личността на лидера на партията Селяхяттин Демирташ още на президентските избори миналата година той успя да достигне резултат от 9 %. Но конкретно в тази кампания той успя да създаде коалиция от най-различни гласоподаватели – от една страна традиционните гласоподаватели на партията националистическите кюрди, но също така и много консервативни кюрди в югоизтока, които са традиционни поддръжници на партията Справедливостта и развитието, те дадоха този път подкрепа за него, но също така Демирташ привлече много гласове от турци, особено в Западна Турция - големите градове, много от хората с леви либерални нагласи подкрепиха партията, част от тях и по тактически съображения, за да попречат на Ердоган...
Чуйте още в прикачения звуков файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..