Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомняме си за Слона с 2 изложби за 80-годишнината му

Изложба в памет на Георги Божилов – Слона,  който днес трябваше да навърши 80 г., ще се открие в едноименната къща с постоянна експозиция в Стария град. По традиция, на този ден, дъщерята на емблематичния художник Мия Божилова и фондация „Бъдеще за Бълария” организират изложба на  млад художник. Настоящата е на Надежда Танева, студентка от АМТИИ. 

80-та годишнина на големия художник ще отбележи и галерия „Резонанс”. Тя е под надслова „Със Слона и Начо в Париж” и ни връща 40 години назад, когато художникът заедно с друга емблематична личност Атанас Кръстев- Начо Културата, са се разхождали под Айфеловата кула. 

14 картини  на Слона от това пътуване са включени в експозицията, заедно с нарисуваните 20 рисунки от Борис Димовски, който по това време също е в Париж, както и снимки от това незабравимо за тях пътуване.  Изложбата ще бъде открита от проф. Аксиния Джурова, която също среща двамата в Париж. Ето нейния разказ.  
"Пролетите на 1975 и 1976 година се оказах със Слона и Начо Културата в Париж. За парижани това бе времето, в което Серж Режиани пееше носталгично „Къде си ти, Париж, когото обичам и който си отиде“; „безкрайният празник“ на Хемингуей, на Пикасо или на Иля Еренбург бе отдавна свършил. Ив Монтан бе изпял на сцената на зала България преди две десетилетия „Грижа има навсякъде по света. Грижите не са само в Париж, но Париж го няма навсякъде и това е една грижа…“ В настъпващата мода на „хит парада“ все по-трудно пробиваха гласовете на Брасенс, на Мулуджи, на Мустаки… Но това го усещаха парижаните, а за нас, които тогава имахме възможност да видим за първи път Париж, той бе този, който си бяхме изградили в нашите представи. А те бяха още по-красиви, възприемайки града от терасата на Посолството пред таванския апартамент, станал място на тези щастливци, които съдбата ги бе докоснала по рамото, между които бяхме и ние.За нас в тези години Париж си бе Париж от мечтите, още повече, че за по-малко от две години Пти Пале два пъти отвори вратите си за България – за да покаже на света тракийското и иконно изкуство и да огласи залите си с хора „Йоан Кукузел“.
Това бе и десетилетието на нашите посланици в Париж – Евгени Каменов, Владимир Топенчаров и Иван Будинов, и един от най-щастливите периоди за жадните да видят „другия свят“ български художници, обгрижвани именно от тези наши дипломати, които заедно с Дора Валие, Юлия Кръстева, Цветан Тодоров, Ваня Дечева, Давид Перец, с младите тогава Лъчезар Ошавков и Казански, които пееха в Распутин, Анди Лекарски, Колю Манев, Любен Диманов, Марин Върбанов и Сун, създаваха тази културна аура, с помощта на която започна да се оформя доброто лице на България.
Често се питам трябва ли да оставим тези наши преживявания и спомени, нахвърлени небрежно с туш, креда и молив на белия лист от Слона, само в нашите спомени, т.е. да потънат те в забравата? Не е ли игнорирането на миналото ни своеобразно себеотричане, особено когато то е свързано с емблематични за нашата идентичност личности и то не само за Пловдив, каквито бяха Георги Божилов – Слона и Атанас Кръстев – Начо Културата? Не са ли те все още част от нашата културна визия и духовност? Поне за мен това е така". 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Росен Тахов гостува в "Срещи" с хроника на скандалите в НС

"Когато депутатите прекрачат в театъра на абсурда резултатите са зашеметяващи", казва тази събота Росен Тахов. Гостът ни в "Срещите" е автор на книгата "Големите парламентарни циркове", хроника на скандалите в Народното събрание". Слушайте в събота, малко след 9 часа, любопитно е. Водещ: Людмила Сугарева

обновено на 13.12.24 в 19:38

100 автори участват в сборна изложба "Дядо Коледа и приятели"

Сборната изложба „Дядо Коледа и приятели“ ще бъде традиционно открита в Къщата на мексиканската графика в Стария Град.  По традиция събитието обединява желанието на авторите да заразят пловдивчани  с цветове и настроение в навечерието на Коледните и Новогодишни празници чрез техните творби, създадени според предпочитанията им – живопис, графика,..

публикувано на 13.12.24 в 06:18

Изложба за Венецианското биенале в галерия "Капана"

Изложбата „Аcqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910-2024“ в галерия „Капана“ представя произведения, архиви и документален материал от всички единадесет участия, с които България се е явила в най-стария и най-престижен международен форум на изкуството в света от неговото основаване в края на 19 век..

публикувано на 13.12.24 в 06:14

Започва 28-то издание на фестивала "Златен ритон"

28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино „Златен ритон“ стартира в Пловдив.  До 19 декември в конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта в залите на Lucky Дом на киното.  Старт на..

публикувано на 13.12.24 в 05:52

"Сидхарта-Буда, събуди ни" пристига в Пловдив

Премиера на новата стихосбирка на Анна Мария Петрова-Гюзелева ще се състои в Дружеството на пловдивските писатели от 17,30 ч. Книгата е озаглавена „Сидхарта-Буда, събуди ни“. Поетесата, журналистка и актриса ще бъде представена от модератора на събитието Живка Аджеларова.  Освен на актьорското и хореографското поприще Анна Мария се изявява и в..

публикувано на 12.12.24 в 07:18