Ако ситуацията в родното здравеопазване остане същата, към 2020 г. Ще имаме годишен дефицит от 500 млн лв. И без този аргумент, който здравният министър д-р Петър Москов посочи за необходимостта от промяна, едва ли някой се съмнява, че тя е наложителна и дори – много закъсняла.
В търсене на вярната посока за повече сигурност в системата на здравеопазването и постигане на ефективна здравна реформа – за дефицитите, осъзнатите грешки, пакетите за здраве и подозрителните зависимости – разговор с д-р Нигяр Джафер – бивш председател на парламентарната здравна комисия:
Д-р Джафер: Когато говорим, че някой иска да наложи по-сериозни правила, това е изключително положително нещо. Аз обаче се съмнявам в това, защото действията, които се предприемат, са с хаотичен и панически характер. Ако беше демонстрирана цялостна визия за промяна и потърсена широка експертна и политическа подкрепа, нещата щяха да изглеждт различно. За съжаление, смелите стъпки /някои от тях са много сериозни/, ще бъдат с непредвидими последствия за системата.Според д-р Джафер, всяка година здравната система /монополната здравна каса/ генерира дефицит между 250 и 300 млн. Около 2020 г. той може да бъде и 500 млн, защото медицината върви напред, въвеждат се иновативни методи на лечение. Проблемът обаче е друг: когато се налага промяна, тя трябва да бъде добре обмислена. Например статутът на болниците, които консумират най-голямата част от ресурса на касата – около 1 милиард и стотина млн.лв. Първо беше заявено, че болниците не трябва да са търговски дружества и трябваше те да се одържавят, а сега коментираме идеята за приватизация на болниците. Ето две противоречиви идеи от едната крайност – в другата. Идеите изглеждат като току що хрумнали някому. Здравната система е много сериозно нещо, за да бъде подлагана на експерименти. Когато се предложи разделяне на пакета на две, трябваше да бъде ясно обяснено, че вноската – 8%, които сега плащаме, ще се преразпредели или пък ще се намали задължително. Тези, чиито болести са в допълнителния пакет или не са, но те имат нужда имат нужда от повече сигурност, трябва да се осигуряват и в друг фонд. Това обаче е промяна на осигурителния модел. Има неща, които трябва да се обмислят много сериозно и някои от текстовете мисля, че ще паднат в съда със сигурност. Цялата диагноза е дискриминация - човек може да боледува от рядко заболяване, което за него си е 100-процентов проблем и той не може да бъде дискриминиран за това, особено, когато е здравно осигурен и редовно си плаща вноските. Повече чуйте тук:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..