Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените - псевдо реформа и липса на визия за здраве

д-р Нигяр Джафер - ДПС, бивш председател на парламентарната здравна комисия

Ако ситуацията в родното здравеопазване остане същата, към 2020 г. Ще имаме годишен дефицит от 500 млн лв. И без този аргумент, който  здравният министър  д-р Петър Москов посочи за необходимостта от промяна, едва ли някой се съмнява, че тя е наложителна и дори – много закъсняла.  

В търсене  на вярната посока за повече сигурност в системата на здравеопазването и постигане на ефективна здравна реформа – за дефицитите, осъзнатите грешки, пакетите за здраве и подозрителните зависимости – разговор с д-р Нигяр Джафер – бивш председател на парламентарната здравна комисия:

Д-р Джафер: Когато говорим, че някой иска да наложи по-сериозни правила, това е изключително положително нещо. Аз обаче се съмнявам в това, защото действията, които се предприемат, са с хаотичен и панически характер. Ако беше демонстрирана цялостна  визия за промяна и потърсена широка експертна и политическа подкрепа, нещата щяха да изглеждт различно.  За съжаление, смелите стъпки /някои от тях са много сериозни/, ще бъдат с непредвидими последствия за системата.

Според д-р Джафер, всяка година  здравната система /монополната здравна каса/ генерира дефицит между 250 и 300 млн. Около 2020 г. той  може да бъде и 500 млн, защото медицината върви напред, въвеждат се иновативни методи на лечение. Проблемът обаче е друг: когато се налага промяна, тя трябва да бъде добре обмислена. Например статутът на болниците, които консумират най-голямата част от ресурса на касата – около 1 милиард и стотина млн.лв. Първо беше заявено, че болниците не трябва да са търговски дружества и трябваше те да се одържавят, а сега коментираме идеята  за приватизация на болниците. Ето две противоречиви идеи от едната крайност – в другата. Идеите изглеждат като току що хрумнали някому. Здравната система е много сериозно нещо, за да бъде подлагана на експерименти. Когато  се предложи разделяне на пакета на две, трябваше да бъде ясно обяснено, че вноската – 8%, които сега плащаме, ще се преразпредели или пък ще се намали задължително. Тези, чиито болести са в допълнителния пакет или не са, но те имат нужда имат нужда от повече сигурност, трябва да се осигуряват и в друг фонд. Това обаче е промяна на осигурителния модел. Има неща, които трябва да се обмислят много сериозно и някои от текстовете мисля, че ще паднат в съда със сигурност. Цялата диагноза е дискриминация - човек може да боледува от рядко заболяване, което   за него си е 100-процентов проблем  и той не може да бъде дискриминиран за това, особено, когато е здравно осигурен и редовно си плаща вноските.   Повече чуйте тук: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04