Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Цанков камък" и "Белене" не са проблемът на НЕК

Тези хора са се оплели като пате в кълчища и не знаят какво да правят в сектор „Енергетика”, така енергийният експерт на БСП Явор Куюмджиев коментира дебатите между институциите, бизнеса и синдикатите за новите цени на тока.  
Той сравни финансовото състояние на НЕК   като парите в едно семейство, което харчи повече, отколкото печели. Изходите в този случай са два  – ограничаване на разходите или увеличаване на приходите. Разликата между домакинството и НЕК е, че дупката е в милиарди, подчерта Куюмджиев и добави, че приходите трудно могат да се вдигнат, защото цената на тока трябва да се увеличи с 50 процента. Тогава трябва да се намалят разходите, защото иначе прогнозата за бъдещето на НЕК са трагични, обобщи той.

Американските ТЕЦ-ове, ВЕИ-та  и функционирането на ЕРП тата – това са трите проблема на енергетиката, смята бившият депутат и зам. икономически министър. 

Според него проблемът на НЕК не са Цанков камък и АЕЦ „Белене”, тъй като тук става дума за  стари задължения. Те не са тежести, защото могат да се изплащат, ако не се трупат нови дългове. Цанков камък може да си изплаща задълженията, а Белене можеше да работи, обясни Куюмджиев. 

Той смята още, че в българската  енергетика простите пазарни принципи на работят, заради дългосрочните договори. Фалит на НЕК няма да помогне, но със сигурност ще предизвика загуба, каза още Явор Куюмджиев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56