Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палежи на сметище тровят въздуха край Капитан Димитриево


Регионалната здравна инспекция в Пазарджик организира двумесечен мониторинг на замърсеността на въздуха в района на село Капитан Димитриево, което е в непосредствена близост до градското сметище.  Установени са ромските фамилии, които се препитават от депото и предизвикват чести пожари там.

Чрез мобилна автоматична станция, замерването на чистотата на атмосферния въздух ще започне от първия ден на месец юли до 31 август. Причината са честите запалвания на сметището,  които  обгазяват  Капитан Димитриево, а честите димни завеси са предпоставка и за пътни инциденти по трасето Пазарджик-Пещера.  

Вече са установени ромите, които се препитават от депото и с дейността си предизвикват пожари. Здравни медиатори  от Пазарджик и Пещера ще обясняват на ромското население в Капитан Димитриево, Главиница и Алеко Константиново за вредата от това и най-вече за децата им, които израстват на сметището. 

За предотвратяване на запалванията, през летния сезон, е осигурена  24 часова охрана, която да не допуска  външни лица в работната зона на депото. Осигурена е и водоноска с денонощен режим на работа.  

Преди седмица, кметът на Капитан Димитриево Иван Златинов  алармира, че отпадъците са достигнали до пътя към Пещера. Районът около трасето вече е почистен, но според специалистите , депото отдавна е с изчерпан капацитет. Трайното решение на проблема е изграждането на ново сметище.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Президентът Радев поздрави МУ - Пловдив за неговата 80-а годишнина

Без ефективно и иновативно здравеопазване не можем да изпълним нито една национална цел, каза президентът Румен Радев пред преподавателите и студентите от Пловдивския медицински университет, който тази вечер с тържествена церемония отбляза своята 80-ата годишнина.  По думите на държавния глава за годините от своето създаване  Медицинският..

публикувано на 15.10.25 в 19:42

Здравната система се нуждае от спешна реанимация

Студентите по медицина и медицинските специалисти в Пловдив отново протестираха срещу бездействието на институциите и липсата на яснота кога ще бъдат решени проблемите им. Те поискаха оставката на здравния министър д-р Силви Кирилов. Половин година след началото на протестите резултат няма, а политически лица открито ни гонят, обиждат и..

публикувано на 15.10.25 в 19:30

ОбС отхвърли искането на кмета за обществена поръчка за нови превозвачи

След близо 30 минути дебати Общинският съвет на Пловдив не даде съгласие кметът Костадин Димитров да пристъпи към процедура за възлагане на обществена поръчка за обслужването на градските автобусни линии. В момента те се обслужват от превозвач с временни договори, което на практика не позволява контрол върху качеството на услугата. „За“..

публикувано на 15.10.25 в 15:22

Откриха крадени коли и части в автоморга в Пазарджик

Автоморга, укривала крадени коли  и авточасти е разкрита при полицейска операция в Пазарджик.   Иззет е лек автомобил, откраднат във Великобритания преди три години, двигатели и скоростни кутии със заличени идентификационни номера, чийто произход е процес на установяване.  Разследването по случая продължава под надзора на прокуратурата, с цел..

публикувано на 15.10.25 в 13:43

Продават на търг четири апетитни имота в район "Западен"

Почти без дебати Общинският съвет на Пловдив взе решения да продаде чрез търг с тайно наддаване четири апетитни имота на улица „Перущица“ в район „Западен“. Имотите са с обща площ от близо 1400 квадратни метра, а общата стойност на началната тръжна цена е за 1 милион и 200 хиляди лева. Терените са включени за продажба в Годишната програма за..

публикувано на 15.10.25 в 12:29