Мюсюлмани от цяла Южна България се събраха на мирен протест пред "Куршум джамия" в Карлово, за да поискат тя да стане действащ храм, а не да бъде превърната в музей. Десетки жители на града освиркваха митинга, на който присъства и главният мюфтия Мустафа Хаджи. До напрежение не се стигна.
Това според нас е провокация, подчерта Ахмед Ахмедов, който беше категоричен, че не мюсюлманската общност търси етническо напрежение.
В Карлово групата мюсюлмани, предвождани от духовните си водачи по места, дойдоха, след като тази сутрин стана ясно, че Пловдивският административен съд е отменил забраната за протеста от вчера на кмета на Карлово Емил Кабаиванов.
"Куршум джамия", където се провеждат археологически проучвания, не е действащ храм, а историческа сграда и паметник на културата, който отдавна е изгубил духовното си предназначение, мотивира се Кабаиванов.
Самите хора, идвайки в шествие към "Куршум джамия", споделиха:
Искаме джамията да си остане като джамия. Както има църкви, хората ходят за молитви, така и турците да имат място за молитви. Много години тя не е била действащ храм. Да. През комунизма беше забранено, но сега живеем в 21-ви век и в края на краищата всеки има избор. В последните времена в България се случва, че има омраза срещу мюсюлманите. Ние не искаме да допуснем това нещо да продължава така.
На площада около джамията групата, пристигнала с няколко автобуса, беше очаквана от стотина жители на Карлово, които заявиха:
Мисля, че трябва да си остане паметник на културата и да няма такива разделения в града. ДПС се стреми така да настрои хората. Искам да кажа, че трябва да бъдем единни, без значение кой каква вяра изповядва, но все пак историята да се запази такава, каквато е била.
По време на митинга двете групи останаха разделени от полицейски кордон и до края на мирния протест въпреки скандиранията нямаше напрежение. След молитва, водена от главния мюфтия Мустафа Хаджи, с голям плакат, гласящ: "Спрете унищожаването на храмовете в европейска България", участниците в митинга напуснаха мястото под полицейска охрана.
Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..
Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..
Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...
Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..
Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия. Освен горските, в..