Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-вероятно Гърция ще получи ново преструктуриране на дълга

Снимка: БГНЕС

Вероятно в крайна сметка Гърция ще получи ново преструктуриране на дълга тогава, когато поеме да свърши повече неща от тези, които се искаха до момента, прогнозира в интервю за Радио Пловдив Красен Станчев – доцент в Софийския университет и председател на управителния съвет на Института за пазарна икономика.

"Възможните сценарии за Гърция сме ги гледали в България след 1990 г., т. е. още около година –  преговори с кредиторите, на първо място Международния валутен фонд. Това е много важно, защото участието на Международния валутен фонд споделя или така да се каже разпространява или се опитва да предотврати глобалните рискове от фалит на Гърция, политическата стабилност, няколко пъти избори и това е – нещо особено няма", заяви икономистът. 

"Има една книга, издадена преди около десетина години и преведена на български и се казва „Трагедията да си грък”. Тя е написана от един гръцки философ и е една от най-популярните книги в Гърция. Вчера президентът на Гърция цитира тази книга, без да иска предполагам, и каза, че Европа е виновна за това, което става, но ние сме част от Европа и те не могат без нас. Това е една неясна позиция. Иначе това, за което всъщност става дума на референдума е дали да се плащат дългове или да не се плащат дългове", коментира Станчев. 

По думите му, обикновено всеки един нормален човек би предпочел да вземе повече и да върне по-малко. "Интересното е, че във вторник в Атина, и това обяснява вчерашното поведение на премиера Алекси Ципрас, имаше доста видима обществена подкрепа, изразена на митинг на опозиционните партии - а и не само, които предполагат, че няма друг начин да се нормализира ситуацията освен чрез плащане на дълговете".

Онова, което може да се предполага като изход от референдума в неделя е горе долу следното, прогнозира председателят на управителния съвет на Института за пазарна икономика. "За Сириза са гласували около 37 % от избирателите. Поради избирателната система в Гърция това е голямо преразпределение на гласове към спечелилите и влезлите в парламента партии. Но това не означава, че в ситуацията на допитване останалите около 62 – 63 % не биха заели друга позиция в сравнение с тази на Сириза", подчерта той.

Според него, другото,  което се вижда е, че в Сириза също има някакво разцепление и данните от изследване на общественото мнение от вчера показват известен превес на позицията за плащане на дълговете и продължаване споразумението с кредиторите. 

"Аз смятам, че това са гръцките граждани и политическите партии, които разбират, че Гърция има много големи резерви за решаване на проблема със своите дългове. И тези резерви се състоят в това, че в Гърция почти всичко е държавно – има възможност да се приватизират неща, има възможност за по-голяма ефективност на държавната администрация и по-голяма ефективност на бюджетните разходи, т. е. те трябва да бъдат съкратени, има възможност да се подобрят и приходите. Това беше започнало да прави предишното правителство, сегашното правителство на Ципрас спря да го върши, последните 5 месеца правеше точно обратното  на онова, което трябваше да се прави", обясни Красен Станчев.

Икономистът е на мнение, че гръцките банки имат интерес да поддържат висока депозитна база  и съответно да работят нормално, за да си съберат вземанията. 

Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45