Вероятно в крайна сметка Гърция ще получи ново преструктуриране на дълга тогава, когато поеме да свърши повече неща от тези, които се искаха до момента, прогнозира в интервю за Радио Пловдив Красен Станчев – доцент в Софийския университет и председател на управителния съвет на Института за пазарна икономика.
"Възможните сценарии за Гърция сме ги гледали в България след 1990 г., т. е. още около година – преговори с кредиторите, на първо място Международния валутен фонд. Това е много важно, защото участието на Международния валутен фонд споделя или така да се каже разпространява или се опитва да предотврати глобалните рискове от фалит на Гърция, политическата стабилност, няколко пъти избори и това е – нещо особено няма", заяви икономистът.
"Има една книга, издадена преди около десетина години и преведена на български и се казва „Трагедията да си грък”. Тя е написана от един гръцки философ и е една от най-популярните книги в Гърция. Вчера президентът на Гърция цитира тази книга, без да иска предполагам, и каза, че Европа е виновна за това, което става, но ние сме част от Европа и те не могат без нас. Това е една неясна позиция. Иначе това, за което всъщност става дума на референдума е дали да се плащат дългове или да не се плащат дългове", коментира Станчев.
По думите му, обикновено всеки един нормален човек би предпочел да вземе повече и да върне по-малко. "Интересното е, че във вторник в Атина, и това обяснява вчерашното поведение на премиера Алекси Ципрас, имаше доста видима обществена подкрепа, изразена на митинг на опозиционните партии - а и не само, които предполагат, че няма друг начин да се нормализира ситуацията освен чрез плащане на дълговете".
Онова, което може да се предполага като изход от референдума в неделя е горе долу следното, прогнозира председателят на управителния съвет на Института за пазарна икономика. "За Сириза са гласували около 37 % от избирателите. Поради избирателната система в Гърция това е голямо преразпределение на гласове към спечелилите и влезлите в парламента партии. Но това не означава, че в ситуацията на допитване останалите около 62 – 63 % не биха заели друга позиция в сравнение с тази на Сириза", подчерта той.
Според него, другото, което се вижда е, че в Сириза също има някакво разцепление и данните от изследване на общественото мнение от вчера показват известен превес на позицията за плащане на дълговете и продължаване споразумението с кредиторите.
"Аз смятам, че това са гръцките граждани и политическите партии, които разбират, че Гърция има много големи резерви за решаване на проблема със своите дългове. И тези резерви се състоят в това, че в Гърция почти всичко е държавно – има възможност да се приватизират неща, има възможност за по-голяма ефективност на държавната администрация и по-голяма ефективност на бюджетните разходи, т. е. те трябва да бъдат съкратени, има възможност да се подобрят и приходите. Това беше започнало да прави предишното правителство, сегашното правителство на Ципрас спря да го върши, последните 5 месеца правеше точно обратното на онова, което трябваше да се прави", обясни Красен Станчев.
Икономистът е на мнение, че гръцките банки имат интерес да поддържат висока депозитна база и съответно да работят нормално, за да си съберат вземанията.
Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..