Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гърция положението се променя с всеки изминал час

| обновено на 05.07.15 в 13:45

Гърците излизат на референдум днес, за да се произнесат дали одобряват или не условията на кредиторите за отпускането на спасителната за страната финансова помощ. Допитването се провежда на фона на затворени банки и недостиг на пари в брой, капиталов контрол, политическа несигурност и социално напрежение. Гръцкото правителство се обявява за вот "не" на исканията на кредиторите. Някои гръцки и европейски представители разглеждат днешното всенародно допитване като референдум за или против напускане на еврозоната. Според социолозите изходът от днешното допитване е непредвидим.

Положението в Гърция се променя с всеки изминал час. Това сподели в интервю за Радио Пловдив българката Мария Хаджи, която повече от 25 години живее в гръцкото селище Комотини.

Семейството на Мария има магазин за хляб и кафене, но в момента е потърпевшо от гръцката криза. Мария сподели, че в страната има голямо напрежение и заради кризата, и заради утрешния референдум, на който младите искали да гласуват с "не", а по-възрастните категорично с "да". 

Искаме да останем в Европа, защото друг път за нас няма, коментира още българката, за която животът от години е свързан с Комотини. По думите й преди няколко дни е имало истерия сред гърците от презапасяване с хранителни продукти, но този стрес вече е преминал. 

60-те евро, които всеки в южната ни съседка може да тегли на ден от банките обаче не стигали за нищо. 

За да бъде законен референдумът, пред изборните урни трябва да се явят най-малко 40 на сто от избирателите, тоест четири милиона души. Резултатите от него са  от ключово важно значение и за бъдещето и на правителството на радикалната левица СИРИЗА, което беше първото подобно в ЕС.

"Може да се пренебрегне правителството, но никой не може да пренебрегва народа" -  заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, след като гласува в атинско училище. Той каза, че това  е празничен ден, в който гръцкият народ изпраща много мощен сигнал, че трябва "да живее с достойнство в Европа". 

Финансовият  министър Янис Варуфакис нарече референдумът „свещен момент на надеждата“ и заяви, че еврото и демокрацията могат да съжителстват заедно.

„След пет години неуспехи и загуби гръцкия народ има възможността да реши въпроса за последния ултиматум на Еврогрупата и партньорите“, каза Варуфакис, след като гласува на референдума. „Това е свещен момент, това е момент на надежда за цяла Европа, този момент дава надежда на Европа, че общата валута и демокрацията могат да съжителстват заедно“, каза още министърът.

Гласа си на референдума даде и гръцкият президент Прокопис Павлопулос. "Днес е ден на гражданина и само той има правото да вземе осъзнато решение, което да отчита националните интереси и което да се грижи за бъдещето на страната", каза той и подчерта, че независимо от резултатите от вота, гърците трябва да останат единни.

От своя страна лидерът на главната опозиционна партия Нова демокрация бившият премиер Андонис Самарас, след като гласува, заяви: "Ние казваме "да" на Гърция, казваме "да" на Европа".

Първите предварителни данни следпреброяването на гласовете ще бъдат обявени около 20:30-21 чместно време. След затварянето на избирателните секции в 19 ч евъзможно да бъдат огласени екзитполове. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54