Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митрополит Николай освети църквата "Свети Спас" в Новаково

| обновено на 05.07.15 в 13:29

Днес в асеновградското село Новаково официално беше открита реновираната църква "Св. Възнесение Господне", известна още като "Св. Спас". 

Празничната литургия за освещаване на храма отслужи Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, а за всички гости и жители на селото бе  раздаден курбан за здраве и благоденствие.

Възрожденската черква „Св. Възнесение Господне“ се намира в южната част на с. Новаково. Разположена е на едно от най-високите места в селото, така че да се вижда отдалеч.

Храмът е построен през 1843 г., за което разбираме от надпис, изсечен върху мраморна плоча, намираща се над южния вход на храма.

По време на Руско-турската война, на 7 януари 1878 г., при отстъплението на османската армия, село Новаково е опожарено, при което рухва и черквата „Св. Спас“. Не след дълго, след Освобождението, тя е напълно възстановена, с малки реконструкции в архитектурата ѝ. Тогава е добавено кубе над наоса и притвор с камбанария от запад.

През втората половина на XX в. църквата е обявена за паметник на културата.

Днес новаковската черква „Св. Възнесение Господне“ е основно обновена като средствата за осъществяването му са събрани изключително от дарения на хора от селото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Военен парашутист пострада край Чешнегирово

Тежък инцидент по време на планирани парашутни скокове с военнослужещ от Съвместното командване на специалните операции.  За това съобщиха от Министерството на отбраната.  Боец от специалните сили е пострадал по време на рутинни скокове на летище Чешнегирово днес. Военнослужещият е със сериозни травми. Откаран е в пловдивската университетска..

публикувано на 23.10.25 в 19:47

Над 5700 туристи за пет месеца в пещерата „Добростански бисер“

Една от най - красивите пещери в България -  „Добростански бисер“ край Асеновград,  приключи активния си туристически сезон.  Разположена в красивата прегръдка на Родопите тя привлича  хиляди туристи всяка година. Намира се над село  Добростан и е едно от емблематичните природни богатства в региона. Пещерата "Добростански бисер" е..

обновено на 23.10.25 в 19:00

Десислава Тодорова оглави ОбС в Пазарджик

Десислава Тодорова от "Движение за права и свободи" беше избрана за председател на новия Общински съвет в Пазарджик.  Тя получи 26 гласа от общо 41 гласували. Три бяха номинациите – на д-р Елисавета Георгиева (Генчева) от "Продължаваме промяната – Демократична България", на Десислава Тодорова от "Движение за права и свободи" и на Атанас Николов от..

публикувано на 23.10.25 в 18:50

Трети опит за избор на председател на Обс в Пазарджик

Новоизбраните 41 общински съветници в Пазарджик положиха клетва на първото заседание на местния парламент. В дневния ред бе включена една-единствена точка – избор на председател на ОбС.  До 16 часа общинските съветници в Пазарджик проведоха 2 процедури за избор на председател, и 2-те при таен вот, но и 2-те не доведоха до резултат...

обновено на 23.10.25 в 16:41

Балотаж при избора на председател на ОбС - Пазарджик

Провали се първият опит да бъде избран председател на новия Общински съвет в Пазарджик. От всички 41 бюлетини комисията по избора отчете в урната 33 действителни бюлетини, а 8 бяха недействителни. От 3-мата номинирани най-много гласове – 19, събра Десислава Тодорова от ДПС – Ново начало, д-р Елисавета Генчева - Георгиева от ПП-ДБ – 12, а..

публикувано на 23.10.25 в 14:40