Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърците дадоха знак, че не са в състояние да се реформират

Светослав Малинов

Евродепутатът Светослав Малинов с отговор на въпрос: „В каква нова ситуация се оказа Гърция” след вчерашното „Не”  за кредиторите на референдума: 

Не мисля, че има някаква голяма промяна след референдума и ако някой си е мислел, че Европа не е очаквала този резултат, се лъже. Миналата седмица финансовите министри от еврозоната се шегуваха с това, какъв ли би бил резултатът от референдум, в който длъжниците трябва да гласуват срещу кредиторите. Резултатът е такъв: длъжниците гласуват категорично против кредиторите.  Проблемът обаче е, че Гърция сега е в по-тежко положение, отколкото беше миналата седмица. Тя е във фалит спрямо МВФ, което означава, че достъпът до нови свежи кредити е отрязан и единствената надежда на хората, които ще имат работа с гръцките банки и гръцките пенсионери, това са кредиторите, чиито предложение току що  те отхвърлиха. Политическата логика изисква да се вземе предвид, че две трети от хората не искат повече реформи, а икономическата – че те нямат друг избор. Гърците се изказаха, но сега решенията ще бъдат взимани от други. Защото не става дума за окупация, а за дълг, за пари, които гърците са похарчили доброволно и в пълно съзнание, коментира Малинов.

Гърция може и да изпадне в хуманитарна криза. В крайна сметка, когато отказваш смятаното от кредиторите справедливо предложение,. Трябва или да се договориш за по-добро споразумение или да понесеш последствията. В момента гърците гласуват за по-добро споразумение, но със същия лидер, който се провали при първото. Кои са кредиторите? Те не са банкери, а правителства, финансови министри, които трябва да дадат парите на своите си  данъкоплатци: холандският – на холандците, финландският – на финландците, испанският – след тежки реформи сега трябва да отдели 25 милиарда за Гърция. Т.е. това са решения, които трябва да бъдат взети от политически лидери, които също имат демокрация и избиратели и ще бъде крайно любопитно, как ще се разберат сега с Гърция при сегашната ситуация. 

 Гръцкият премиер казва: да бъде демокрация и следва референдум. Резултатът е ясен. Сега е редно всяка отделна държава-кредитор да попита своите данъкоплатци: „Да бъде демокрация. Смятате ли, че трябва да опростим 10,15,20,30% от гръцкия дълг към нашата страна, към самите вас? Моля, гласувайте!”  На референдума трябва да се отвърне или с други референдуми или поне с гласуване в парламентите. Меко казано, поне в парламентите финансовите министри и премиерите трябва да занесат новото предложение на гърците, което все още не сме видели, и да го гласуват. Това трябва да бъде прегласувано. Защото гръцката демокрация  не е от друга планета или от друг клас, в сравнение с другите европейски демокрации. Какъв ли би бил резултатът от гласуването в еврозоната, ако гражданите бъдат питани, дали да трябва да им  бъдат върнати дълговете. Резултатът е ясен и разривът е неизбежен, коментира евродепутатът Светослав Малинов. Чуйте повече в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58