Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърците дадоха знак, че не са в състояние да се реформират

Светослав Малинов

Евродепутатът Светослав Малинов с отговор на въпрос: „В каква нова ситуация се оказа Гърция” след вчерашното „Не”  за кредиторите на референдума: 

Не мисля, че има някаква голяма промяна след референдума и ако някой си е мислел, че Европа не е очаквала този резултат, се лъже. Миналата седмица финансовите министри от еврозоната се шегуваха с това, какъв ли би бил резултатът от референдум, в който длъжниците трябва да гласуват срещу кредиторите. Резултатът е такъв: длъжниците гласуват категорично против кредиторите.  Проблемът обаче е, че Гърция сега е в по-тежко положение, отколкото беше миналата седмица. Тя е във фалит спрямо МВФ, което означава, че достъпът до нови свежи кредити е отрязан и единствената надежда на хората, които ще имат работа с гръцките банки и гръцките пенсионери, това са кредиторите, чиито предложение току що  те отхвърлиха. Политическата логика изисква да се вземе предвид, че две трети от хората не искат повече реформи, а икономическата – че те нямат друг избор. Гърците се изказаха, но сега решенията ще бъдат взимани от други. Защото не става дума за окупация, а за дълг, за пари, които гърците са похарчили доброволно и в пълно съзнание, коментира Малинов.

Гърция може и да изпадне в хуманитарна криза. В крайна сметка, когато отказваш смятаното от кредиторите справедливо предложение,. Трябва или да се договориш за по-добро споразумение или да понесеш последствията. В момента гърците гласуват за по-добро споразумение, но със същия лидер, който се провали при първото. Кои са кредиторите? Те не са банкери, а правителства, финансови министри, които трябва да дадат парите на своите си  данъкоплатци: холандският – на холандците, финландският – на финландците, испанският – след тежки реформи сега трябва да отдели 25 милиарда за Гърция. Т.е. това са решения, които трябва да бъдат взети от политически лидери, които също имат демокрация и избиратели и ще бъде крайно любопитно, как ще се разберат сега с Гърция при сегашната ситуация. 

 Гръцкият премиер казва: да бъде демокрация и следва референдум. Резултатът е ясен. Сега е редно всяка отделна държава-кредитор да попита своите данъкоплатци: „Да бъде демокрация. Смятате ли, че трябва да опростим 10,15,20,30% от гръцкия дълг към нашата страна, към самите вас? Моля, гласувайте!”  На референдума трябва да се отвърне или с други референдуми или поне с гласуване в парламентите. Меко казано, поне в парламентите финансовите министри и премиерите трябва да занесат новото предложение на гърците, което все още не сме видели, и да го гласуват. Това трябва да бъде прегласувано. Защото гръцката демокрация  не е от друга планета или от друг клас, в сравнение с другите европейски демокрации. Какъв ли би бил резултатът от гласуването в еврозоната, ако гражданите бъдат питани, дали да трябва да им  бъдат върнати дълговете. Резултатът е ясен и разривът е неизбежен, коментира евродепутатът Светослав Малинов. Чуйте повече в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Доц. Адриана Любенова в "Добро утро, ден!"

За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина.  Има дълъг..

обновено на 18.04.25 в 09:54

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51

Арменците в Пловдив се подготвят за Възкресение Христово

От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме  отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..

публикувано на 18.04.25 в 06:55

Правителството го чака серия от вотове, но "керванът ще върви"

И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..

публикувано на 17.04.25 в 16:44