Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки се помолиха пред иконата на Света Неделя

| обновено на 07.07.15 в 17:09

Десетки миряни от рано сутринта дойдоха в църквата „Света Неделя” в Стария град, за да запалят свещ преди началото на работния ден и да измолят благоденствие от Света великомъченица Неделя.

„За нас празникът е много специален, храмът има особена атмосфера и винаги ни е приятно да дойдем тук”, споделиха мъж и жена. Сред богомолците бе и млада жена, която днес празнува имен ден, но от години живее в чужбина, както и майка с малката си дъщеря. „Тук сме, защото сме вярващи християни, а детето е с мен, за да се учи отсега на добродетели”, сподели тя.

В деня на Света Неделя празнуват хора, наречени Неделя, Недялка, Недялко, Неда, Недко, Нели, Нелина, Неделина. Над 3100 души имат имен ден днес в Пловдив, като сред тях най-многобройни са дамите с имена Недялка (1494) и Нели (1186). С модерния вариант на името Неделя – Нелина и Неделина, са кръстени само 30-тина пловдивчанки. По-малобройни са мъжете именници, сред които най-популярно е името Недялко – носят го близо 300 души.

Църквата "Св. Неделя" е една от най-старите в Пловдив. Построена е през 1832 година на мястото на по-стар храм и впечатлява както с 30-метровата си масивна камбанария, изградена през 1905 г., така и с изключително красивите стенописи и иконостас, дело на възрожденски майстори. Снимка

От години в храма текат ремонти, финансирани в голяма част от дарители. Във фейсбук има група с близо 300 последователи Да реставрираме заедно Храм "Св. Неделя" в старинния Пловдив. „Ремонтът е към края си. Остана само да се довърши подът, който е от масивни каменни плочи, и да се направи изолация на външните стени. Благодарение на дарителите скоро храмът може да е напълно готов”, разказа отец Апостол. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Новият съдебен състав по делото "Дебора" остави Георги Георгиев в ареста

Новият състав на Пловдивския районен съд отхвърли  искането на Георги Георгиев, подсъдим за малтретирането на Дебора Михайлова, за пускането му под по-лека мярка за неотклонение.  Съдията Спасимир Здравчев определи обвиненият в насилието над девойката да остане в ареста, въпреки настояването на адвокатите му, че престоят в ареста почти е..

обновено на 11.02.25 в 12:24

Спират тока в Скутаре по график заради ремонт на захранването

До края февруари Eлектроразпределение Юг ще започне работа по проект, който ще подобри електрозахранването в пловдивското село Скутаре. Проектът е за 270 000 лева. Ще бъде изградена нова въздушна мрежа към един от трафопостовете, като съществуващата мрежа ще бъде изцяло реконструирана. Ще бъде положен подземен кабел с дължина 1200 м, ще бъдат..

публикувано на 11.02.25 в 12:15
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на науката..

публикувано на 11.02.25 в 11:52

Мразовит вторник, в Пловдив около 5°

Днес ще бъде предимно слънчево, но над източните райони облачността ще се увеличава. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, в Пловдив - около 5° . В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен вятър от..

обновено на 11.02.25 в 09:11

Съдът отново гледа мярката на Георги Георгиев по делото "Дебора"

В Пловдивския Районен съд ще се проведе заседание по искането на Георги Георгиев, подсъдим за малтретирането на Дебора Михайлова, за пускането му под по-лека мярка за неотклонение.  Това е четвърто такова искане, след като миналия декември Пловдивският окръжен съд за пореден път отмени освобождаването на Георги от задържане под стража в парична..

обновено на 11.02.25 в 07:04