Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Французите не разбират защо гърците не плащат данъци

Журналистът Румяна Угърчинска, която живее и работи във Франция, коментира френската гледна или гледни точки за намирането на изход от кризата в Гърция. Според нея коментарите и позицията на французите са 50 на 50. Половината са съгласни с излизането на Гърция от еврозоната, другатаполовина  са против. 
Има обаче еволюция в позицията на французите, посочи тя и цитира проучвания. През  2011-та година 73 процента са  смятали,  че Гърция трябва да напусне еврозоната, а днес около 46 на сто са на това мнение. 

Обикновеният французин разбра страданието на гърците и проумя, че не може повече да се затягат коланите, обясни промените в обществените нагласи Румяна Угърчинска. 

По думите й тези които смятат, че трябва да има Грекзит  са привържениците на  десницита, а тези които искат да се помогне са от традиционната левица като вътре, в самите общности, също има различия. Дори и в левицата се настоява за взимане на мерки, като повишаване на данъчната събираемост и намаляване на разходите за отбрана, каза Угърчинска и добави, че за отбрана Париж харчи два милиарда евро, а Атина – 4 милиарда. Тя припомни също, че французите плащат най- високите данъци в Европа и настояват за данъчни мерки, които Атина да предприеме. 

Според журналиста позицията на Франция, не е тази на Германия, но всяка държава трябва да се съобразява със своите граждани. „Позицията на германците е по- твърда, отколкото на французите. Как ще се справи Оланд не е известно. Може би ще се опита да предотврати излизането на Атина от еврозоната, но в същото време социалистите също смятат, че повече подаръци на Гърция не трябва да се правят”, обобщи Угърчинска. 

Тя направи още едно разделение. По думите й по- бедната класа настоява да се прояви разбиране, солидарност, но те не плащат данъци. А тези, които плащат данъци са против да продължат да плащат сметката на Гърция. Днес мненията са на тези, които дават и тези, които получават.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45