Съдебната реформа не бива да бъде отлагана, трябва по нея да бъде намерено и отстояно широко политическо съгласие, коментира президентът Росен Плевнелиев след официалното на Националния фолклорен събор на народното творчество и животновъдства „Рожен“.
Според него реформата не бива да бъде отлагана за след изборите, за септември- октомври. Ако съдебната реформа не се случи, ще има по-малко инвестиции, по-малко икономическо развитие и ние отново ще се забавим по пътя на своя просперитет, допълни държавният глава.
Съдебната реформа е извървяла немалък път до тук и ще бъде крайно безотговорно, ако не се намери национално съгласие, за да можем да продължим по пътя на подобряване на българската система на правораздаване, смята Росен Плевнелиев. Той допълни, че реформата е плод на национален консенсус и съгласие, тя не може да се случи в режим на противопоставяне или когато партиите гледат тяснопартийните си интереси. Съдебната реформа изисква посветеност и широко политическо съгласие, то трябва да бъде намерено в парламента и като държавен глава аз също работя за това, заяви Росен Плевнелиев.
Той посочи, че се е срещнал и разговарял по темата с главния прокурор, с правосъдния министър, с министър- председателя, с някои от парламентарно представените политически сили. Ще продължа да го правя през следващите дни, защото е важно да извървим по достоен начин тези последни стъпки до приемането от парламента на първо четене на промените в конституцията, посочи президентът. Благодаря на главния прокурор, на министъра на правосъдието, че демонстрираха промяна в подхода, допълни Росен Плевнелиев. Само с писалките, с добрите идеи, с национално съгласие и позитивна енергия ще променим конституцията, категоричен е държавният глава. Според него конституцията не заслужава арогантност, агресия и тяснопартиен подход, а трябва да бъде променена по достоен начин, с широко политическо съгласие. Широкото политическо съгласие, национално отговорният подход е отвъд изборите, време е да го демонстрираме, заяви Росен Плевнелиев.
Тук са стотици хиляди българи заедно, много неща ни обединяват, заяви пред журналисти Росен Плевнелиев. Той допълни, че по големите неща българите сме единни и никой не може да промени посоката, макар и често да се отклоняваме от пътя. Ще ми се икономиката да се развива по-бързо, да има повече пари за пенсии, икономиката да бъде по-социално отговорна, не олигарсите, богатите и силните на деня, а хората да бъдат важни, институциите да се обърнат с лице към тях, коментира държавният глава.
Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..
Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..
Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..
Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева. От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..