Жълт код за потенциално опасни горещини е обявен в цялата страна. Времето днес ще се задържи без промяна – слънчево и горещо. Максимални температури между 33° и 38°, за Пловдив прогнозата е за максимум 35 градуса.
Вече има няколко колабирали пловдивчани, а до момента на спешния телефон има над 40 повиквания. Има и няколко инсулта, но според медиците едва ли причината е точно жегата. В горещото време най-честите оплаквания са задух и високо кръвно, обясниха дежурните лекари от Центъра за спешна помощ в Пловдив.
Специалистите препоръчват пиене на много вода.- около 3 литра за да се компенсира загубата при изпотяване на организма и за терморегулацията.
Високите летни температури са истинско изпитание за всеки жив организъм. Особено нетърпими са жегите в големи градове, тъй като бетонът, асфалтът и металите акумулират и излъчват слънчевата топлина. Затова, ако в близост до жилището ни няма парк или гора, не можем да се надяваме на прохлада дори през нощните часове, а най-горещата част на деня настъпва в късния следобед. Тогава към обещаните от синоптиците над 30 градуса, нагретите повърхности в градската среда прибавят най-малко още 5 градуса.
Всички помним горещините от миналото и по-миналото лято, затова наближи ли термометърът 30-те градуса, започваме да се питаме как да се спасим от нажеженото слънце.
Пловдивчани търсят спасение на сянка в градските градини, парковете и край Марица. Това лято в обновената Цар-Симеонова градина е наистина приятно и значително по-хладно, особено до фонтаните. Едновременно с езерото, в Цар Симеоновата градина бяха напълнени с вода и вече действат още няколко водни площи. Фонтанът Деметра във водно огледало е вече с пълния си блясък, до него са водните чаши на скулптора Цвятко Сиромашки, до източния вход на градината е езерцето със златните рибки, а на другия край романтично синее и езерото с мечето. И днес при 34 градуса в парка има доста хора.
За децата е истински купон напреварата с водните струи на „сухите фонтани”, непосредствено до пеещите. Дюзите са разположени в пешеходна зона край езерото и водата избликва и се скрива, няма водно огледало под нея, така че са мамещо достъпни. Така че и този следобед игра , забление и разхада за няколкото малчугани, дори и за техните родители.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..