Едни и същи четири-пет души управляват банковия сектор. ДПС запазиха интересите си чрез избора на тримата подуправители., за да не види истината за КТБ. А БНБ работи за изкуствения фалит на КТБ. Така икономистът Кольо Парамов коментира избора на новите стари подуправители на БНБ, предложени от новия гуверньор Димитър Радев и гласувани от ГЕРБ, ДПС, АБВ и БДЦ.
В този списък освен гуверньора Димитър Радев и новия стар подуправител Димитър Костов, той посочи и господата Гаврийски, Орешарски и Румен Гечев. С припомнянето кой какви постове заемал в банковата и управленска система, като са сменяли местата си .
Искам за вашите слушатели да направя само едно много малко сравнение – искам да ги върна 19 г. назад, това е периодът октомври – ноември 1996 г., когато Ан Макгърк – представителката на Международния валутен фонд настояваше твърдо пред Министерския съвет начело с Жан Виденов да осигурят валутен борд на България при курс на долара от 300 лв. Тогава лицето Румен Гечев, проф. Румен Гечев, беше заместник-министър председател и на едно оперативно съвещание беше извикал Димитър Костов като министър на финансите, същият този Димитър Радев като заместник-министър на финансите и неговият колега заместник-министъра Гаврийски. Само след два – три месеца, през януари месец, когато долара стигна 3000 лв и правителството бе изгонено от парламента се получи следната ситуация – Гаврийски впоследствие 3 – 4 месеца след това дойде като управител на централната банка, Димитър Костов замина в банка „Алианц”, а пък Димитър Радев остана като заместник-министър на Муравей Радев в правителството на Иван Костов. И забележете, тогава, в този период от време Румен Гечев настоятелно искаше отговорност, заплашваше състава на министерството на финансите, че, видите ли, те са били отговорни за недостатъчно добри изчисления за курса на долара и всичко онова, което ще съпътства фалита на тогавашните банки.
Само след 19 г., само след 19 г. виждаме абсолютно същия обрат – Гаврийски от централната банка отиде в банка „Алианц”, от „Алианц” Димитър Костов обратно се върна в централната банка по предложение не на кой да е, а на БСП, сега Димитър Радев от заместник-министър бивш се връща и става управител и извиква своя бивш началник за свой заместник и в същото време нещата за 25 г. имат едно елементарно русло и то е свързано с 5 човека. Цялата тази очевадна, груба и бих казал методика за лансация на 5 – 6 човека в една и съща фундаментална част на управление на българските финанси просто буди вторично сравнение, още повече, че имаме един междинен фалит1996 – 1997 г. и имаме втори фалит, очеваден, на КТБ със знанието, с желанието и с всичките указателни документи, които са изготвени както от новата подуправителка, която вчера пое поста и беше бивш началник на Правно управление и главен юрист на БНБ, така и с г-н Костов. Хората знаят и разбират от финанси – спор няма за това, но те носят моралната, организационната и за мен, аз подчертавам винаги, те носят и наказуемата отговорност по отношение на фалита на КТБ.
За подкрепата на управляващите: За мен изказването на председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова е непонятно, за мен поведението на днешния финансов министър Горанов също е непонятно. Те задължително трябваше да се отдалечат твърде много от цялата история с КТБ и следата, която води към това, защото тепърва ние ще научим твърде много за цялата постановка на силите и участието на хората, които въведоха този фалит.
БНБ пропиля цяла една година и работи по един съвършено неточен план, който доведе до изкуствения фалит на КТБ, за който засега държавата е платила около 3 милиарда и 700 милиона лева и предстои да плати още около 6 – 7 милиарда. Говорим структурно, като казвам държавата това е фондът, който пази депозитите. Тези пари са събрани от банките - 2 милиарда и 200 милиона, те отидоха за покриване на тези разлики, още повече, че държавата добави кредит към фонда около милиард и половина. Така че връзката банков надзор, перфектността банков надзор, работата на управителния съвет, много важно – работата на управителния съвет, изобщо целият колектив на БНБ като работа, като управление доведе до един много сериозен фалит на КТБ, който ще виси на ухото ни като голям пример за в бъдеще.
Р. П.: Ще научим ли, ще научим ли наистина?
К. П.: Много от неистините не са известни и ние ще се интересуваме тепърва затова. Така че не беше нужно БНБ да консумира последваща негативна енергия от хора, свързани с целия този фалит и не беше нужда се поставя под съмнение и да девалвира отношението към тях. Това е за мен обяснението.
Цялото интервю с Кольо Парамов е в звуковия файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..