Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само плодове и зеленчуци в жегите

 Българинът пропуска „покрай ушите си” наричаните „елементарни” препоръки за понасяне на горещото време ?  Изборът на храна  също е много важен.

 Плодовете и зеленчуците ще запазят енергията ни и ще помогнат да се справим по -лесно с жегите.  И да се радваме на лятото.

Това е една от основните препоръки за справяне с жегите на  д-р Людмила Емилова, специалист по вътрешни болести, кардиология, ревматология и  лечебно хранене. 

Като е добре  плодовете и зеленчуците да се накисват  десетина минути във вода, ядките по-дълго време, по няколко часа, за да се премахнат т.н. инхибитори в тях.

Д-р Емилова препоръчва и избягването на животински храни, особено през летните дни, да не се пресолява храната, да се пие горещ чай.

Някои от простудите, кашлицата и масовите разстройства се причиняват точно от храната.

Тя обяснява какви са причините за тези препоръки. 

Интервюто с д-р Емилова е тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нидерланският писател Яп Робен гостува в Пловдив

Eдин от най-нежните и ярки гласове на съвременната нидерландска литература – Яп Робен – пристига в Пловдив тази вечер. Издателство  ICU Publishing и литературният фестивал „Пловдив чете“ организират премиера на новия му роман „ Контури на един живот “ в Bee Bop Café, ул. „Гладстон“ 1.  Яп Робен ще участва в разговор с писателката..

публикувано на 31.10.25 в 09:00

Мъжете да не пренебрегват профилактиката

Във връзка с отбелязването на „Месеца на мъжкото здраве“ и като част от кампанията „Здраве за всички“, УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД – Пловдив организира безплатни профилактични прегледи на простата за мъже над 45 години. Инициативата продължава през целия месец ноември и цели да насърчи превенцията, редовните медицински консултации и ранното..

публикувано на 31.10.25 в 07:54

Всеки може да е будител, ако учи децата на ценности

Гинка Иванова е главен учител в начален етап в Основно училище „Христо Ботев“, село Градина, обл. Пловдив и е сред д есете изявени български учители, които в Навечерието на Деня на народните будители получиха наградата на МОН „Константин Величков“ за принос към образованието. Постигнала е значими резултати при обхвата и включването на деца и..

публикувано на 31.10.25 в 08:00

От години произвеждаме барут и снаряди, но протести не е имало

Новината за изграждането на заводите за барут и боеприпаси в Кърнаре от германския концерн „Райнметал“ и ВМЗ–Сопот е положителна и извежда България на нови позиции и пазари в отбранителната индустрия, коментира пред Радио Пловдив Валентин Радев – председател на Сдружението на специалистите по боеприпасите, бивш министър на МВР и зам.-военен..

публикувано на 30.10.25 в 15:59

Бизнесът не може да се товари с още и още разходи за заплати

Повишаването на минималната работна заплата трябва непременно да бъде подплатено с качество на съответния труд и с производителност на труда, не механично, каза в предеването "Точно днес" заместник- председателят на БХРА Атанас Димитров. "Има една поговорка, че едно магаренце може да бъде от товарено с 500 кг твар. Ако го натоварите с 600 или с 700..

публикувано на 30.10.25 в 11:20