Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДПС държи всички политици с досиетата и зависимостите им

ДПС, които всички искаха да отстранят от властта, показа, че управлението не може да мине без тях.

 Изводът, който се наложи в края на този политически сезон коментираме с Осман октай- един от познавачите на механизмите, чрез които партията винаги са оказва "незаобиколим фактор" в политическото ни пространство.

Р. П.: Вие споделяте ли един от изводите на отиващия си политически сезон, че ДПС се върна силно в играта?

Осман Октай: ДПС винаги са присъствали във властта последните 15 г., от 2001 г., и независимо, че обществото има изключително негативно отношение към и начина на кадруване и обслужването на задкулисието и групировките, във всеки случай политическите формации независимо, че публично провеждат анти ДПС политика, те са обречени на зависимости още когато се излъчи това Народно събрание след последните парламентарни избори и аз казах, че най-голямата слабост на този парламент е раздробените парламентарни – 8 парламентарни, групи, и тогава дадох оценка, че това е първата победа на задкулисието и беше въпрос на време да се легитимират тези позиции на Движението за права и свободи и всъщност с поведението си  и позициите си ДПС успя да разруши балансите крехки на т. н. реформатори с ГЕРБ, така и подкрепата на Патриотичния фронт и АБВ с позициите и тактиката „Разделяй и владей!”

Р. П.: Кой помогна на ДПС според вас, г-н Октай?

О. О.: ДПС, аз не съжалявам, че трябва да го кажа като основател на тази партия и 11 г. като заместник-председател и нещо, което раздели модела Доган и основателите на ДПС,  че тази политическа формация се превърна в най-успешния модел за кадруване, управление и обслужване на задкулисието, т. н. задкулисие. Първо беше Г-13, после беше клуб „Възраждане”, сега беше Корпоративната банка с финансовата пирамида, около която бяха закачени всички властимащи кадри в страната, които точно за обслужване бяха сложени на висши места. И напоследък виждаме, че безспорно взаимоотношенията и начина, по който изглежда, че едва ли не ДПС е започнало да диктува дневния ред на парламента и да не кажа нещо по-силно – и правителството, във всеки случай това излиза на преден план само затова, защото много са силни играчите, които стоят зад този модел на ДПС за обслужване. 

Р. П.: Къде са тези играчи, стават ли ясни техните физиономии?

О. О.: Те са обществена тайна, някои ги наричат „Библиотекарския сарай”, но при всички случаи известни са имената и хората, които често координират кадруването и управлението чрез ДПС. Примерно, ще ви дам един пример при конструирането на предишното правителство на Орешарски. Г-н Ахмед Доган, който въобще не комуникира в общественото пространство с никой и си стои в изолация и охрана на НСО в Сараите, отива един генерал от запаса – бивш шеф на Националната служба за сигурност и му носи сивито на Светлин Йовчев – бивш офицер от Държавна сигурност 

изваден предварително като подготовка от екипа на президента Плевнелиев, когато е бил съветник, и го правят вицепремиер. Убеден съм и знам, че до тогава г-н Доган не познава кой е Цветлин Йовчев. И той обаче става ключова фигура в кабинета на Орешарски и става най-силната фигура. И впоследствие тази силна фигура обединява ГД БОП и Националната служба за сигурност и поставят всички архиви от 25 и повече години насам на Главна дирекция за организирана престъпност и всички полицейски архиви на разположение на службите за национална сигурност. И затова в момента изглежда, че всички се страхуват от тези архиви и по този начин ги правят зависими политиците и довеждат до мълчание, страх и съгласие, днес виждаме във всички политически формации.


Р. П.: Доколкото тази партия и нейното ръководство, включително и депутати каквито и действия да има това не се отразява върху електората. Какви са посланията, които се дават с ходовете, които напоследък се направиха в Народното събрание? Аз ви попитах кой помогна, а кой е в най-силна зависимост в контекста на това, което казахте сега?


О. О.: Аз съм убеден, че проформа са внесени опита за промяна в Конституцията до Конституционния съд. Те търсят как да си измият ръцете и да прехвърлят вината към Конституционния съд, че не се е осъществила тази конституционна реформа, имаща отношение към съдебната реформа.


След това – изборът на управителния съвет на БНБ. Хора, които са участвали при рухването на КТБ и изчезването на 4 милиарда и половина и всички тези решения, които се вземат в съгласие, изглеждат координирани от това задкулисие.


Р. П.: И използването на зависимостите, казвате вие – финансови, въпрос на досиета или на какво?


О. О.: На тъмно минало, тъмно минало, криминално минало... В тези досиета на ГД БОП и полицейските досиета, най-големият проблем с тази разработка  „Червеи” – много хора се страхуват от миналото си и съдържанието на тези полицейски архиви притесняват много хора. Аз съм убеден, че в парламентарните групи без изключение много са малко хората, които биха могли да претендират да имат такива чисти досиета и са без притеснения. Много лесно могат да бъдат притиснати и затова виждаме как изведнъж се огъват парламентарни групи и от идеята за реформаторско правителство, реформаторско мнозинство не остава нищо както виждате днес.


Дори ще ви кажа, че самият факт, че Бойко Борисов беше сам на срещата с ДПС е съмнителен акт. Никой не може да каже какви ангажименти е поел Бойко Борисов. Аз имам пълното право като анализатор да си помисля, че той им е обещал, че ако подкрепят фиктивно, имитационно конституционните промени, той ще направи всичко възможно да няма задължително гласуване и референдум за задължително гласуване – нещо, което е изключително тревожно за този модел на  ДПС.


Р. П.: Държи ли в момента, според вас, движението ключа към вратите на парламента и на правителството?


О. О: По-скоро, ако разглеждам вашия въпрос от позитивна гледна точка, най-голямото ми разочарование  на мен лично е поведението на Реформаторския блок. Ключът дали да съществува това управление по този начин е в ръцете на Реформаторския блок, защото те са единствени коалиционни партньори на ГЕРБ и имат ключови министри. Ако не се съгласяват с неглижирането им, със стопирането на реформите във всички области, на това съглашателство между ГЕРБ и ДПС, аз съм разговарял с техни бивши лидери, незабавно трябва да бият тревога, а не да стават съучастници и да се изтеглят от управлението. Те крепят това управление. Без тях няма как Бойко Борисов и ГЕРБ да легитимират своето управление. Точно от това се възползва ДПС. Какво излиза? Няма ясна конфигурация за управляващото мнозинство. Ние не знаем днес кой управлява страната, в какви случаи какви съглашателства се правят и това е най-голямата тревога за нашето общество. Това че имало стабилно управление не значи, че има стабилни решения за бъдещото на обществото. Видяхте какъв законопроект мина за Националната служба за охрана. Ние все едно влизаме в държава не  в член на Европейския съюз и НАТО, все едно държава – концентрационен лагер, по пътищата може гавази... Ще бъда много краен.  Имам чувството, че някоя групировка си прави охранителна фирма за разправа с гражданите и свободите на гражданите. НСО в този си вид докато съществува аз винаги ще се съмнявам, че България е демократична европейска държава. Те правят всичко възможно да се вживяват в най-пазените хора. Ще ви кажа един пример. Оня ден какво ми прави впечатление – има среща между Георги Първанов и Бойко Борисов в сградата на парламента в зала „Запад”. Пред Бойко Борисов върви един от НСО гард и избутва президента и отваря място преди те да се ръкуват. Никога, аз четири мандата бях народен представител, никога не съм виждал в коридорите, в залите на Народното събрание гардове от НСО, които да охраняват политици, министри и т. н. Такова чудо никога не е било! Сградата на парламента, пространството е охранявано и там допускът е със специален режим, няма защо вътре в сградата да се разхождат въоръжени хора и да вардят кой ще нападне, кого ще нападне в тази свещена сграда.


Р. П.: Но сега се случва.


О. О.: Така че всичките тези неща за мен са изключително тревожни. Аз не случайно в едно друго предаване, в една телевизия, казах, че имам чувството, че вече момчетата от „Магурата” днес управляват страната.


Р. П.: Благодаря, че бяхте наш събеседник. Осман Октай.


О. О.: Благодаря, че ми дадохте възможност да бъда толкова откровен и превъзбуден от тези последни решения на българския парламент.


Р. П.: Ако нещо се почувствате застрашен ще се обърнете ли към новия омбудсман Мая Манолова?


О. О.: Това е също част от това съглашателство. Защитникът на гражданите на България, аз винаги съм мислел, че общественият защитник, адвокатът на гражданите трябва да се излъчи от различни адвокатски колегии – един от най-възрастните, достолепни, морално чисти хора, които не са ангажирани нито с политически съглашателства, нито с управленски съглашателства и съм разочарован, както бях разочарован и от предишния омбудсман, защото не приемам политическа фигура да представлява гражданите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52