Заради новото ценово решение на КЕВР, в което се изравнява размерът на добавката „задължение към обществото” за бизнеса и домакинствата, работодателските организации поискаха нови законодателни промени, които да ограничат включването на нови електроцентрали на преференциални цени, и заплашиха с искане на оставки и нови, по-силни протести.
Премиерът Борисов отговори, че по-високите цени на тока за бизнеса пък няма да доведат до вдигане на цените на основните хранителни продукти.
Инж. Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ "Подкрепа" с позиция как преминаха на страната на бизнеса, когато става въпрос за цената на тока.
Александър Загоров: Нека да обяснява съвсем накратко – всичко започва от кризата в енергетиката. Енергетиката на практика е в колапс. Там финансовите потоци текат по отчайващ начин, защото не се вижда бъдеще и пролука. Увеличаването на цената на тока дали за индустрията, дали за бита ще доведе при всички положения до увеличаване на разходите, а с това и много от нещата, с които сме свикнали, дори и ниските доходи ще станат по-ниски, а ние сме много, много против това. Опитваме се по всякакъв начин да подобрим нещата с доходите, нещата с условията на труд, а когато има недофинансиране на предприятията примерно заради по-скъп ток или нещо друго, това е невъзможно и няма как да си свършим работата.
Всъщност кризата в енергетиката създаде системни проблеми почти навсякъде. И само един пример – почти едни и същи заводи, даже нашият е малко по-нов Металургичният завод в Перник, и такъв в Гърция на едни и същи собственици, заради по-евтиния ток, който ползват гърците, те имат много по-добри позиции на пазара. От руските пазари, навлизат стоки и продукти от други европейски производители, защото те няма къде да ги пласират и нашата икономика, индустрията ни става неконкурентноспособна.
Има и други проблеми – като въвеждане на 5-процентна вноска в един фонд за стабилизиране на енергетиката, който допълнително обезкръвява евтините енергопроизводители - просто пролуката не се вижда и затова протестираме.
Ние не сме за умирането на който и да е бизнес, на който и да е малък производител, или голям производител – това ще бъде напълно неразумно като позиция на синдикатите. Но всъщност кажете какъв е изходът, защото на ВЕИ-тата ако им вдигат още цената – те колкото поискат - такава цена им определят. Докъде ще стигнем? Има едни много странни договори с американски централи, чиито договори обременяват за десетки години хората, които сме ние. Ние сме поставени много повече на унищожение и протестираме. Яйцето е много голямо и трудно ще бъде снесено и затова по този начин са наредени играчите. Представете си такова нещо като бизнес и синдикати едновременно на протест в Европа – това по-скоро е уникално, но наистина не виждам изход ако нямаме интензивен диалог, а интензивният диалог започна да става през медиите. Това ни е изходът. Благодаря ви, че осъществявате този диалог, но това не е изходът.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..