Десетки събития са включени в предстоящата културна програма на Пловдив през месец септември, а един от акцентите в нея са празниците на Стария град, разказа за Радио Пловдив директорът на ОП „Старинен Пловдив“ Амелия Гешева. Множество различни изложби както в Градската художествена галерия, така и в Етнографския музей, и Есенен панаир на занаятите с пленер, който се организира от Регионалната занаятчийска камара, са само част от културния календар на събитието, което тази година ще се проведе между 21 и 27 септември.
От Старинен Пловдив отчитат все повече заявки за участие, както от града, така и от други части на страната. Идеята е да привлечем повече хора в археологическия резерват на града и да покажем онези забравени спомени и случки от минали времена, които пловдивчани трябва да знаят, защото това е памет, отбеляза още Гешева. На Главната улица пред Римския стадион ще могат да се видят изложби с фотоси на Стария град и емблематичните за Пловдив тепета от преди много години. Активно се работи и по подготовката на Нощта на музеите и галериите.
Паралелно с това, изключително плътен е и календарът със събития на Античния театър. В него има както традиционни, така и нови събития - концерти на Лили Иванова и Йелдъз Ибрахимова, второто издание на фестивала "Opera Open", участие на международния ансамбъл „Александровски“, както и петото издание на музикалния форум Sound of the Ages, който тази година ще бъде открит от известната финландска група Apocalyptica. Откриването на Празниците на Стария град също ще бъде на Античния театър.
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..