Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Балканите можем да се усмихваме и да живеем спокойно

Истории от Балканското лятно училище.

...И когато африканката Маргарет от Уганда отишла в родопското село Загражден и видяла ореховото дърво, въздъхнала и казала: „Връщам се в Уганда, взимам си дрехите и идвам да живея тук.” 

Това е истинска история и е щрих от завършилото наскоро Балканско лятно училище, организирано от етнолозите от Пловдивския университет. Разказва  директорът на Балканското лятно училище доц. д-р Мария Шнитер – гост в студиото на Радио Пловдив тази сутрин.

 Маргарет просто не беше виждала на какво растат орехите и за нея това беше истинско откровение и изобщо отиването в планината беше за повечето от участниците в нашето лятно училище едно от най-вълнуващите преживявания, защото те можаха не просто да научат, както се учи в училище от лекции, но и да усетят, да се включат сами, да вдишат красотата на Родопите, нещо, което естествено ги разтърси.

Балканското лятно училище събра в Пловдив етнолози от четири континента, които обсъждаха религиозанта конверсия, през призмата на Балканския опит.

Наистина всичките участници са по своему странни и екзотични самите те. 

Но за една китайска професорка предизвика много голямо удивление срещата с исляма, с неговата българска форма и особено с родопския ислям, който доста се различава от нейния традиционен или поне това, което тя смята за традиционен в Китай, така че тя преживя наистина своето откритие там особено при срещата с няколко местни певици, които освен, че изпяха най-хубавите си песни, също така показаха приготвения чеиз, който техните вече погражданени щерки не поискали да занесат в града, защото това били старовремски работи и майките стоят там и се чудят какво да правят с тези прекрасни халища, за да не  ги изядат молците, чудеха се дали да не ги подарят...Сега те летят за Китай и после за САЩ.

Участващите в Балканското лятно училище  азиатци, африканци, американци и европейци се озоваха заедно на връх "Свобода" /Ени хан баба/ , опитаха от мюсюлманския курбан, а после коментираха филма "Време разделно". 

Гледано през религиозната и етническа призма, това допълни образа на Балканите като място, където носителите на различия могат спокойно  и безконфликтно могат да живеят заедно – нещо, което според мен, би трябвало да бъде нашият запазен знак. Това е нещото, с което ние можем да бъдем полезни и да научим европейците.

Балканското лятно училище показа не Балканите не само като  тъмно място, а място, където хората от различни религии и етноси могат да  се усмихват и живеят спокойно и безконфликтно. 

Цялото интервю с доц.д-р Мария Шнитер е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18