Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Балканите можем да се усмихваме и да живеем спокойно

Истории от Балканското лятно училище.

...И когато африканката Маргарет от Уганда отишла в родопското село Загражден и видяла ореховото дърво, въздъхнала и казала: „Връщам се в Уганда, взимам си дрехите и идвам да живея тук.” 

Това е истинска история и е щрих от завършилото наскоро Балканско лятно училище, организирано от етнолозите от Пловдивския университет. Разказва  директорът на Балканското лятно училище доц. д-р Мария Шнитер – гост в студиото на Радио Пловдив тази сутрин.

 Маргарет просто не беше виждала на какво растат орехите и за нея това беше истинско откровение и изобщо отиването в планината беше за повечето от участниците в нашето лятно училище едно от най-вълнуващите преживявания, защото те можаха не просто да научат, както се учи в училище от лекции, но и да усетят, да се включат сами, да вдишат красотата на Родопите, нещо, което естествено ги разтърси.

Балканското лятно училище събра в Пловдив етнолози от четири континента, които обсъждаха религиозанта конверсия, през призмата на Балканския опит.

Наистина всичките участници са по своему странни и екзотични самите те. 

Но за една китайска професорка предизвика много голямо удивление срещата с исляма, с неговата българска форма и особено с родопския ислям, който доста се различава от нейния традиционен или поне това, което тя смята за традиционен в Китай, така че тя преживя наистина своето откритие там особено при срещата с няколко местни певици, които освен, че изпяха най-хубавите си песни, също така показаха приготвения чеиз, който техните вече погражданени щерки не поискали да занесат в града, защото това били старовремски работи и майките стоят там и се чудят какво да правят с тези прекрасни халища, за да не  ги изядат молците, чудеха се дали да не ги подарят...Сега те летят за Китай и после за САЩ.

Участващите в Балканското лятно училище  азиатци, африканци, американци и европейци се озоваха заедно на връх "Свобода" /Ени хан баба/ , опитаха от мюсюлманския курбан, а после коментираха филма "Време разделно". 

Гледано през религиозната и етническа призма, това допълни образа на Балканите като място, където носителите на различия могат спокойно  и безконфликтно могат да живеят заедно – нещо, което според мен, би трябвало да бъде нашият запазен знак. Това е нещото, с което ние можем да бъдем полезни и да научим европейците.

Балканското лятно училище показа не Балканите не само като  тъмно място, а място, където хората от различни религии и етноси могат да  се усмихват и живеят спокойно и безконфликтно. 

Цялото интервю с доц.д-р Мария Шнитер е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59