Истории от Балканското лятно училище.
...И когато африканката Маргарет от Уганда отишла в родопското село Загражден и видяла ореховото дърво, въздъхнала и казала: „Връщам се в Уганда, взимам си дрехите и идвам да живея тук.”
Това е истинска история и е щрих от завършилото наскоро Балканско лятно училище, организирано от етнолозите от Пловдивския университет. Разказва директорът на Балканското лятно училище доц. д-р Мария Шнитер – гост в студиото на Радио Пловдив тази сутрин.
Маргарет просто не беше виждала на какво растат орехите и за нея това беше истинско откровение и изобщо отиването в планината беше за повечето от участниците в нашето лятно училище едно от най-вълнуващите преживявания, защото те можаха не просто да научат, както се учи в училище от лекции, но и да усетят, да се включат сами, да вдишат красотата на Родопите, нещо, което естествено ги разтърси.
Балканското лятно училище събра в Пловдив етнолози от четири континента, които обсъждаха религиозанта конверсия, през призмата на Балканския опит.
Наистина всичките участници са по своему странни и екзотични самите те.
Но за една китайска професорка предизвика много голямо удивление срещата с исляма, с неговата българска форма и особено с родопския ислям, който доста се различава от нейния традиционен или поне това, което тя смята за традиционен в Китай, така че тя преживя наистина своето откритие там особено при срещата с няколко местни певици, които освен, че изпяха най-хубавите си песни, също така показаха приготвения чеиз, който техните вече погражданени щерки не поискали да занесат в града, защото това били старовремски работи и майките стоят там и се чудят какво да правят с тези прекрасни халища, за да не ги изядат молците, чудеха се дали да не ги подарят...Сега те летят за Китай и после за САЩ.
Участващите в Балканското лятно училище азиатци, африканци, американци и европейци се озоваха заедно на връх "Свобода" /Ени хан баба/ , опитаха от мюсюлманския курбан, а после коментираха филма "Време разделно".
Гледано през религиозната и етническа призма, това допълни образа на Балканите като място, където носителите на различия могат спокойно и безконфликтно могат да живеят заедно – нещо, което според мен, би трябвало да бъде нашият запазен знак. Това е нещото, с което ние можем да бъдем полезни и да научим европейците.
Балканското лятно училище показа не Балканите не само като тъмно място, а място, където хората от различни религии и етноси могат да се усмихват и живеят спокойно и безконфликтно.
Цялото интервю с доц.д-р Мария Шнитер е в звуковия файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..