Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анархията в системата на МВР може да помете и Борисов

Война по пътищата, гонки в градовете - за първите седем месеца на годината са станали 3994 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 368 души. Загиналите деца са 17, седем са били пешеходци, две са управлявали автомобилите, а останалите са се возили в тях.

Какви законодателни промени са нужни, за да се овладее тежката статистика и как може да се шофира безопасно - един от големите проблеми пред обществото, който за пореден път поставяме в ефира на Радио Пловдив. 

„Когато се ядосам – пиша фейлетони За пътуване използвам изключително мотоциклет“ пише в блога си адвокат Марин Божков, с който продължаваме говоренето по темата.

По думите му, когато се съобщават данни за загинали хора по пътищата на страната, чиито брой е сравним със загиналите в конфликта в Украйна, ситуацията вече е критична. 

"На практика няколкостотин маргинализирани хулигани превръщат всяко излизане на пътя в събитие с опасност за живота", каза още той.

Адвокатът не спря дотук и заяви, че "полицията в България не работи за овладяване на тежките престъпления по пътищата, а само отбива номера" . 

"В момента полицията по няколко причини, нямащи нито икономически, нито социално оправдание, бойкотира и съзнателно разрушава българското общество. Най-ясно този процес се вижда по пътищата, но нарастването на битовата престъпност, кражбите на коли, показва ситуация, свързана с началото на 90 - те години, когато маргинализираните спортисти от силови спортове тероризираха обществото, довеждайки го до ръба на издръжливостта", продължи остро той. 

Според Марин Божков, една от причините за това, която най-ясно се хвърля в очи е, че на практика стола на министъра на вътрешните работи, въпреки че на него уж седи човек, видимо е незает. 

"Със смяната на предишния министър на МВР реформите в това министерство напълно спряха и ситуацията се връща назад", счита още той. 

Божков е категоричен, че органите на реда винаги могат да се справят с няколкостотин хулигани, още повече, че имената им се знаят. 

"Не може цяло село да е пропищяло, но хората да не смеят да се оплачат, защото ще им запалят къщите. Това означава анархия и абдикация от властта, която може да помете и него. Затова нека министър -  председателят, освен да апелира към нас да си възпитаваме децата, да си намери добър вътрешен министър, който да сложи ред в системата. Защото ако само родителите се вземем нещата в ръцете, то тази вълна ще помете и политиците, които не вършат работата,за която са избрани". 

Пътният хулиган ясно очертава два типа хора, продължи още адвокатът - деца от маргинално семейство, защитавани активно от своите близки, и на наследственост по отношение на криминогенно поведение, за което в целия цивилизован свят има разработени начини на превенция. По думите му, решението не е в писането на нови закони, а в спазването на сегашните. 

"Вярно е, че законодателни  промени не могат да се искат всеки ден, защото законите дават достатъчно възможности за справяне със ситуацията. Дори да бъде въведено набиване на кол или смъртни наказания, ако санкцията не е неизбежна, то тогава единстветното, което ще постигнем е повишаване на корупцията", мотивира се той.

..............................

Цялото интервю с адвокат Марин Божков можете да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показва проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

публикувано на 06.05.25 в 12:53

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

публикувано на 06.05.25 в 11:51

Няма музика, която така да повдига духа, като тази на Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

публикувано на 06.05.25 в 10:58
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07