Държавата прекрасно е дефинирала какви са единните изисквания към бензина и дизеловото гориво, стандарти има. Проблемът обаче е, че контролът на държавата не е еднакъв към бензиностанциите. Това коментира изпълнителният директор на на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.
Има търговски обекти, които спазват всички изисквания, свързани са с НАП и непрекъснато са подлагани на контрол. Има обаче и други, които нарастват в геометрична прогресия и никой не ги контролира – ведомствените. Те не съществуват за контролните органи и слагат в горивото каквито съставки си искат, продават на дребно. Ето защо схващаме изказването на премиера като желание да се постигне контрол и върху тези бензиностанции..
При нормално регистрирани бензиностанции като търговски обекти 2 700-2 800, ведомствените регистрирани наскоро по искане на министъра на финансите 6000, според нас са над 15 000. Много от тях не искаха да излязат на светло и не се регистрираха, коментира Делчев. Той подчерта, че според МФ като обем, с който те търгуват, са около 40%. Той изрази надежда, че заявеното от премиера с такава категоричност и предприетите мерки, ще финализират процеса за контрол върху бензиностанции.
Големите вериги печелят от оборотите и не могат да си позволят да мамят. В тях контролът е засилен, защото печелят от това, че гражданите им вярват. Ведомствените не могат да покрият изискванията на държавата за търговия с горива, заради малките обороти и започват да крият данъци и да мамят.
Делчев заяви още, че държавата е длъжна да влезе в ролята си. В малките общини от Пловдивска област има около 2-3 нормални търговски обекта, които нямат клиенти и около 30 ведомствени бензиностанции, които продават по занижени цени. И се питаме как се постига това – ами като крият данъци или като слагат в горивото опасни неща за автомобила и за сигурността на водачите. Делчев уточни, че самият той зарежда само от големи вериги.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..