Въвеждането на система с кодове според спешността на случаите ще влезе в сила най-късно до края на септември, началото на октомври, обяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. Според новия стандарт, ще има три категории пациенти по спешност - със зелен, жълт или червен код, а изчакването на линейка, което ще е обвързано с кода, ще е между 8 и 120 минути.
„Системата не е нова“, каза в интервю за Радио Пловдив по темата зам.-директорът на Центъра за спешна медицинска помощ Пловдив д-р Димитър Христозов.
„Ние работехме по нея до 1994 година, преди да се въведе спешната помощ. Тогава случаите не бяха с кодове, а бързи, неотложни и трайни. Бързият случай беше до 3 минути, но имаше по-големи възможности за придвижване, освен това екипите бяха двойно повече. Сега обаче, при такъв недостиг на екипи имам голямо съмнение, че два от кодовете – неотложния и трайния, зелен и жълт, няма да може да се изпълняват в рамките на норматива - иначе “, коментира той.
Д-р Христозов подчерта, че както и досега, с предимство ще са малките деца, хората със симптоми за инфаркт, инсулт, както и пациентите с тежки травми.
По думите му, за да проработи ефективно системата, трябва да се работи в насока или обажданията на пациентите да минават отново през централите на Спешна медицинска помощ, или на тел. 112 да бъдат въведени алгоритми, по примера на световните практики.
„Конферетната връзка, която в момента се извършва, само забавя случаите. Има хора в гранично състояние, които трябва да се разпитат малко повече и то от медицински специалист, а за два часа чакане от този норматив ще има недоволни пациенти“, каза още той.
Според зам.-директора на Центъра за спешна медицинска помощ - Пловдив, най-важното в сектора трябва да е инвестицията на кадрите.
Цялото интервю с д-р Димитър Христозов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..