Въвеждането на система с кодове според спешността на случаите ще влезе в сила най-късно до края на септември, началото на октомври, обяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. Според новия стандарт, ще има три категории пациенти по спешност - със зелен, жълт или червен код, а изчакването на линейка, което ще е обвързано с кода, ще е между 8 и 120 минути.
„Системата не е нова“, каза в интервю за Радио Пловдив по темата зам.-директорът на Центъра за спешна медицинска помощ Пловдив д-р Димитър Христозов.
„Ние работехме по нея до 1994 година, преди да се въведе спешната помощ. Тогава случаите не бяха с кодове, а бързи, неотложни и трайни. Бързият случай беше до 3 минути, но имаше по-големи възможности за придвижване, освен това екипите бяха двойно повече. Сега обаче, при такъв недостиг на екипи имам голямо съмнение, че два от кодовете – неотложния и трайния, зелен и жълт, няма да може да се изпълняват в рамките на норматива - иначе “, коментира той.
Д-р Христозов подчерта, че както и досега, с предимство ще са малките деца, хората със симптоми за инфаркт, инсулт, както и пациентите с тежки травми.
По думите му, за да проработи ефективно системата, трябва да се работи в насока или обажданията на пациентите да минават отново през централите на Спешна медицинска помощ, или на тел. 112 да бъдат въведени алгоритми, по примера на световните практики.
„Конферетната връзка, която в момента се извършва, само забавя случаите. Има хора в гранично състояние, които трябва да се разпитат малко повече и то от медицински специалист, а за два часа чакане от този норматив ще има недоволни пациенти“, каза още той.
Според зам.-директора на Центъра за спешна медицинска помощ - Пловдив, най-важното в сектора трябва да е инвестицията на кадрите.
Цялото интервю с д-р Димитър Христозов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..
Работещите в Радио Пловдив се включват в националния протест на БНР, БНТ и БТА с искане за увеличение на заплатите. В 12 часа пред сградата на радиото и телевизията представителите на трите медии ще демонстрират недоволството си от ниското заплащане. В същия час митинг под надслов „Трудът в медиите има стойност“ ще блокира кръстовището..