Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Билетите за "Сцена на кръстопът" свършват преди откриването

19-ят  Есенен международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът” се открива  в Дома на кулутара „Борис Христов”на 10 септември с премиера на домакините от Пловдивския драматичен театър – спектакълът „Сестри Палавееви” по едноименния роман на Алек Попов.  



От четирите фестивални премиери,  втората също е  пловдивска – „Няма ток за електрическия стол” от Александър Секулов с участието на Калин Врачански и режисура на Лилия Абаджиева. Тази година в „Сцена на кръстопът” участват 20 постановки на 12 театъра  и три  чуждестранни.  В програмата, селектирана от театроведа Богдана Костуркова, са включени представления  с награди „Аскеер и „Икар” като „Къщата на гнева” по Лорка, „Каквато ти ме искаш” на Теди Москов представление на Народния театър, „Семеен албум” от Малин Кръстев. 

СнимкаНародният театър представя и „Петокнижие Исааково” от Анжел Вагенщайн,  актьорът Владо Пенев „влиза” като режисьор на”Дакота”. „Сцената...” е отворена и за още няколко български пиеси, които носят посланията на  младите и на времето днес.  Чуждестранното участие  е на три театрални формации:  от Франция, която идва с представление, участвало на фестивала в Авиньон,  мюзикхолен театър от Украйна с постановка за Мерилин Монро, и от Турция театърът на Анталия с пиеса на Молиер. 

С интерес се очаква новата пиеса на Елин Рахнев, наречена „Свалячи”, която е продължение на постигналата голям успех  „Фенове”. В съпътстващата програма на фестивала  участват студенти от НАТФИЗ, и от  НБУ с текстове на Камен Донев, джаз, Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени” и кръгла маса  за „Новото в българската дрматургия на 21 век”. Още преди началото на фестивала, за две от представленията билетите свършиха.

Това са спектаклите „Семеен албум” и „Къщата на гнева”.  Фестивалният бюджет е  от 180 000 лева, от които квотата на Министерството на културата е 42 000 лева, а на община Пловдив 45 хиляди лева. 

Мотото на фестивала, чийто артистичен директор е професор Стефан Данаилов  тази година е: „Театърът. Следите.”  Както казва креативният директор на феста Елин Рахнев, защото: „19 години „Сцена на кръстопът” ни изкачва през чигите в небесата. Гравира красота върху всеки от нас. И оставя следи”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Пловдивската опера представя премиерно "Отело" от Верди

Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив.  В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..

обновено на 31.01.25 в 07:31

Венета Маринова открива изложбата "Точно време"

Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив.  Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..

публикувано на 31.01.25 в 06:52

Поставят плоча на 4-ма видни евреи на сградата на "Шалом"

Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за".  Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..

публикувано на 30.01.25 в 10:52